İhraç Üniversite Personelleri Hakkında OHAL Komisyonu Kararları

OHAL Komisyonu, üniversitelerden ihraç edilen personeller hakkında yaptığı incelemeler sonucu göreve iade kararı aldı.

MEMURLAR 25.12.2018, 21:25
İhraç Üniversite Personelleri Hakkında OHAL Komisyonu Kararları

677 Sayılı KHK
OHAL Komisyonu farklı kurumlardan ihraç edilen kamu personellerinin başvurularını incelemeye devam ediyor. Uzunca bir süredir akademisyenler ile ilgili kararlarda yavaşlama görülse de kararlar verilmeye devam ediyor. Son olarak 677 sayılı KHK ile Cumhuriyet Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi'nden ihraç edilen akademik personellere iade kararı verildi.

Haklarında karar verilen personellerin her ikisinin de aynı KHK ile ihraç olması ve aynı zamanda kovuşturmaya yer olmadığına dair savcılıktan karar almaları dikkat çekti. Her ne kadar genelleme yapmak için yetersiz veri olsa da fikir oluşturması açısından değerlendirmeye alınabilir.

Üniversite personellerinin göreve iade edilmesinin ardından kişiler YÖK tarafından aranmaktadır. Ardından tercih yapmaları istenmektedir. Yapılan tercihlere göre atamaları gerçekleştirilmektedir. Eski üniversitelerine ya da Ankara, İstanbul ve İzmir'deki üniversitelere atama yapılmamaktadır. Dolayısıyla tercihlerin bu husus dikkate alınarak yapılması önem arz etmektedir.

Geriye dönük maaşların ödenmesi ise eski üniversite tarafından yapılmaktadır. İade olan kişilerin yazılı dilekçe ile başvuruda bulunması gereklidir. Ardından kişinin hesabına maaşlar yatırılacak. Ancak fiili çalışmaya bağlı olan ek ders ücretleri veya sınav görevlerinin ücretleri yatırılmayacaktır. Hesaplamalarda yaşanan yanlışlıklara karşı ise yargı yoluna başvurulması mümkündür. Yargı kararına idarenin uyması zorunlu olduğu için uyuşmazlık çözülecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@