İhraç Olan Engelli Memur Emeklilik Hakkına Mahkeme Yoluyla Kavuştu

İhraç edildiği gerekçesi ile SGK tarafından emeklilik hakkı verilmeyen davacı hakkında Ankara 18. İdare Mahkemesi emeklilik hakkının geri verilmesine hükmetti.

MEMURLAR 18.04.2018, 11:40
İhraç Olan Engelli Memur Emeklilik Hakkına Mahkeme Yoluyla Kavuştu

Engelli Emeklilik Hakkına İhraç Engel Değil
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışırken OHAL KHK’sı ile kamu görevinden çıkarılan davacı, SGK’ya emeklilik hakkını almak için başvursa da ret cevabı ile karşılaştı. Bunun üzerine davacı Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde hakkını aramaya başladı. Davada ilgili kanuna göre engelli memurun emeklilik başvurusu yaptığı tarihte fiilen çalışıyor olması şartının aranmadığı, bu yüzden emeklilik hakkının davacıya verilmesi istendi. 

Mahkeme SGK’yı Haksız Buldu
1998 yılında engelli kadrosunda göreve başlayan ve 2016 yılında ihraç olan memurun 20 yıl 11 ay çalışması olduğu belirlendi. Ayrıca davacının kamu görevine girdiği sırada yüzde 40 engelli olduğu da tespit edilmiştir. Yüzde 40 engel ile 20 yıl 11 ay çalışması olan engelli memurun 5434 sayılı yasanın 39/j hükmü gereği emeklilik şartlarını sağladığı tespit edilmiştir.

İşte bu gerekçe ile davanın kabulüne,  SGK tarafından tesis edilen işlemin iptaline, bu işlem nedeniyle yoksun kalınan parasal hakların ilgili idareye (SGK’ya) başvuru tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile ilgili idare tarafından davalıya ödenmesine hükmedilmiştir. Söz konusu karar ihraç olan engelli memurun emeklilik hakkının SGK tarafından verilmesi için emsal teşkil edebilecektir.

Yorumlar (0)