İhraç Öğretmenin Başvurusu AİHM’den Döndü

Kamudaki görevinden ihraç edilen öğretmen Muharrem Çakmakçı, sağlık sorunları yaşaması nedeniyle yaptığı tahliye başvurusunun reddedilmesini AİHM’e taşıdı.

MEMURLAR 28.10.2018, 08:48
İhraç Öğretmenin Başvurusu AİHM’den Döndü

Adalet Bakanlığı Savunma Gönderdi 
Kamudan ihraç edilen tutuklu öğretmen sağlık sorunları ve cezaevi koşulları nedeniyle tahliyesini mahkemeden talep etti. Başvurusunun reddedilmesi üzerine AYM’ye ve ardından da AİHM’e başvuruda bulunan Çakmakçı’ya olumsuz yanıt geldi. 

Çakmakçı’nın iddialarına karşın AİHM, Adalet Bakanlığı’ndan savunma istedi. Bakanlık ise Çakmakçı’nın kaldığı cezaevine dair bilgileri paylaştı. Bu bilgiler ışığında karar veren AİHM ise herhangi bir hak ihlalinin bulunmadığına kanaat getirdi. 

Çakmakçı, yargılandığı davada terör örgütü üyeliği suçlamasından 7 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası aldı. Tekirdağ Devlet Hastanesi’nden de sağlık raporu alan Çakmakçı hakkında bu rapora dayanılarak olumsuz yanıt verilmişti. 

Çakmakçı, AİHM başvurusunda işkence yapıldığını, kötü muamelenin bulunduğunu ve yaşam hakkının da ihlal edildiğini ileri sürmüştü. Ancak tüm bunların gerçeği yansıtmadığı ve hak ihlalinin söz konusu olmadığı AİHM tarafından belirlenmiş oldu. 

Bu kararın aynı durumda olanlar için de örnek teşkil edebileceğini söyleyebiliriz. Ancak herkesin kendi durumu şahsına münhasırdır. Bu sebeple en ufak farklılık dahi kararın farklı yönde çıkmasına neden olabilecektir. Geçtiğimiz günlerde OHAL dönemindeki uygulamalar ile ilgili olarak rapor yayınlanmasına rağmen AİHM’den çıkan bu karar FETÖ üyelerini şaşırttı. Hali hazırda AİHM’de bekleyen pek çok başvurunun bulunduğu da biliniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)