İhraç KHK’sı Yolda

Milli Savunma Bakanı TSK bünyesinde yeni tespit edilen 3 bin FETÖ mensubu personelin ihraç edilmesi için KHK’nın çıkacağını belirtti.

MEMURLAR 19.04.2018, 09:58
İhraç KHK’sı Yolda

Mahrem ve Kripto Yapı
Bakan Canikli yaptığı açıklamasında TSK’da mahrem ve kripto olarak adlandırılan yeni bir yapının tespit edildiğini ifade etti. Bu personellerin ihraç edilmesi için yakın bir zamanda ihraç KHK’sı çıkacağını dile getirdi. Bakan Canikli listenin Başbakanlığa gönderildiğini de ifade etti. Bu ihraçların sadece TSK’dan gerçekleştirileceği ifade edilmektedir. Ancak halen daha açıkta bekleyen 10 binin üzerinde emniyet personelinin bulunduğu bilinmektedir. İşte bu personeller arasında da ihraç edilecek kişiler bulunması pek muhtemel görünmektedir. 

İade Beklentisi
Her ne kadar çıkacak KHK içerisinde 3 bin üzerinde ihraç olacağı ifade edilse de iade bekleyen kimseler de bulunmaktadır. Zira kamu görevinden çıkarılmalarının üzerinden yıl geçmesine rağmen haklarında herhangi bir soruşturma dahi açılmayan kimseler bulunmaktadır. Soruşturma açılmasına rağmen takipsizlik veya beraat alanların sayısı da hayli fazladır. İşte bu personellerin daha fazla mağdur olmamaları ve OHAL Komisyonu’nun yükünün azaltılması için KHK ile iade yönteminin izlenmesi pek muhtemel görülmektedir.

Bunun yanı sıra adli işlem görmeyen, takipsizlik veya beraat alanlar hakkında genel bir düzenleme yaparak iade işlemlerinin hızlandırılması da söz konusu olabilir. Hali hazırda bekletilen KHK’nın önemli düzenlemeler içerdiğini ancak tam olarak ne zaman çıkacağının da bilinmediğini aktarmak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)