İhraç Edilen Personeller İle İlgili Düzenlemenin Ayrıntıları

İhraç edilen personellerin görevlerine iadeleri ve hakları ile ilgili son derece önemli değişiklikler yapıldı. İşte bu düzenlemelerin ayrıntıları haberimizde yer alıyor.

MEMURLAR 29.07.2018, 23:16
İhraç Edilen Personeller İle İlgili Düzenlemenin Ayrıntıları

Farklı Kuruma Atanma Kalktı

Eski düzenlemeye göre kamu görevinden ihraç edilen personellerin başvurularının OHAL Komisyonu tarafından görevine iade edilmeleri durumunda Devlet Personel Başkanlığı’nın farklı kuruma atama yetkisi bulunuyordu. Ancak yeni düzenlemeye göre bu durum kaldırıldı. Bundan böyle memurlar eski kurumlarına yeniden atanacaklar.

Ancak bu kurala istisnalar getirildiğini de ifade etmek gerekir. İstisnalardan birincisi akademisyenler ile ilgili iken diğeri ise asker ve polisler ile ilgilidir. Akademisyenler daha önceki düzenlemeye göre farklı üniversitelere atanacak iken polis ve askerler yeni kurulacak olan araştırma merkezlerine atanabileceklerdir. Ancak akademisyenlerde farklı bir üniversiteye atanmak zorunlu hale getirilmiş iken asker ve polislerde kurumun kabul etmemesi durumunda araştırma merkezine atanma durumu söz konusu olacaktır.

Geriye Dönük Haklar

Getirilen yeni düzenlemeler arasında en önemli olanlarından birisi de geriye dönük mali hakların ödenecek olması yer aldı. Eski durumda herhangi bir düzenleme olmadığı için OHAL Komisyonu ile görevlerine iade edilen personeller mali haklarını alamıyorlardı. Buna karşılık KHK ile görevlerine iade edilenler geriye dönük mali haklarını alabiliyorlardı. İşte bu iki grup arasındaki ayrımcılık da yeni düzenlemeler ile ortadan kaldırılmış oldu. Yeni düzenleme ile tazminat talebinde bulunmak da yasaklandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)