İhraç Edilen Başörtülü Memur İçin AYM’den Karar

2001 yılında Maliye Bakanlığı’ndaki görevinden ihraç edilen Başörtülü memur tarafından yapılan AYM başvurusunda karar verildi.

MEMURLAR 02.08.2018, 22:54
İhraç Edilen Başörtülü Memur İçin AYM’den Karar

Kamu Düzenini Bozma İddiası

2001 yılında başörtüsü taktığı için kamudaki görevinden ihraç edilen bir kadın yargı yollarına başvurdu. Ancak bu tarihe kadar somut bir kazanım elde edemedi. 2006 yılında getirilen disiplin affı ile yeniden görevine dönmeyi bekleyen kadın ise yine hayal kırıklığına uğradı. Zira eski çalıştığı kurumu olan Maliye Bakanlığı kadının başvurusunu geri çevirdi. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunan başörtülü kadın hakkının ihlal edildiğini iddia etti.

Başvuruyu incelemeye alan AYM ise kadın lehinde karar vererek 20 bin lira tazminata hükmetti. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından mahkemeler tarafından yeniden inceleme yapılarak göreve döndürülmesi sağlanacak. Eğer göreve dönüş sağlanmaz ise bu durumda AİHM yoluna gidilmesi gerekecektir.

Ayrıca kadının kamu görevinden ihraç edilme gerekçesi olan başörtüsü takarak kamu düzenini bozma eylemi AYM tarafından doğru bulunmadı. Düzeni nasıl bozduğuna dair herhangi bir somut bilgi ya da belgenin bulunmaması, varsayım üzerinden hareket edilmesi AYM tarafından kabul edilmedi. Bu sebeple de kadının başvurusu kabul edildi. Her ne kadar AYM tarafından verilen 20 bin liralık tazminat kararı komik bulunsa da bu rakam kişinin 17 yıl boyunca yaşadıklarına karşılık olarak verilmedi. Bu rakam hak ihlalinin karşılığı olarak belirlendi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)