İhraç Adalet Bakanlığı Personeli Görevine İade Edildi

OHAL Komisyonu, 675 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen Adalet Bakanlığı personelini görevine iade etti.

MEMURLAR 13.11.2018, 07:44
İhraç Adalet Bakanlığı Personeli Görevine İade Edildi

Takipsizlik Kararına Atıf
675 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Adalet Bakanlığı personeli kamu görevine iade talebiyle OHAL Komisyonu’na başvurdu. Komisyon ise başvurucu hakkında çeşitli kurumlardan bilgi ve belge talep etti. FETÖ ya da diğer terör örgütleri ile irtibatlı ya da iltisaklı olduğunu gösterir herhangi bir belge elde edilememiş olması nedeniyle başvurucunun dosyası göreve iade ile karara bağlandı.

Komisyon’un vermiş olduğu kararın gerekçesinde Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararı da yer aldı. Kişinin adli olarak aklanmasını da kendisine dayanak gösteren Komisyon böylelikle Adalet Bakanlığı personelini görevine iade etti. 

Adalet Bakanlığı personellerinden bazılarında Albatros gizli tanığı yer alırken bazılarında yer almamaktadır. Eğer kişinin dosyasında Albatros var ise bu durumda gerekçelendirerek ret kararı verilmektedir. Albatrostaki kodlamaların neler olduğu da dikkatle irdelenmektedir. Bu sebeple Adalet Bakanlığı personellerinin pek çoğuna ret kararı geldiğini de ifade etmek gerekir. 

Komisyon son yaptığı 9 Kasım tarihli duyurusuyla 42 bin dosyada karar verildiğini açıklamıştı. Yılsonuna kadar ise kalan dosyaların tamamının sonuca bağlanacağı da belirtildi. Toplam başvuru sayısının 125 bin olduğunu düşünecek olursak 60 binin üzerinde dosyada bu yılın sonu itibariyle karar verilmiş olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)