İdari İzinli Personellere Nöbet Ücreti Ödenir mi?

Sağlık Bakanlığı idari izinli personelin fiilen görevini yapmış sayıldığı için nöbet ücreti alması gerektiği görüşünü bildirdi.

MEMURLAR 08.05.2020, 12:30 22.06.2020, 21:36
İdari İzinli Personellere Nöbet Ücreti Ödenir mi?

Nöbet Ücreti Ödenecek mi?

Korona virüsle mücadele kapsamında kamu görevlilerinin pek çoğu idari izinli sayıldı. Bu önlem ile virüsün bulaşıcılığının azaltılması amaçlandı. Ancak salgın nedeniyle idari izin mevcut yasalarda yer almayan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile verilen bir izindir. Bu nedenle de iznin uygulanması hususunda bazı soru işaretleri yaşanabiliyor.

Sağlık Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Başkanlığı idari izinlilere nöbet ücreti ödenip ödenmeyeceği sorusunu yanıtladı. İdari izinli personeller mesai yapmıyor olsa da görev mahallinden ayrılamaz ve ihtiyaç halinde yeniden göreve çağrılabilir. Kamu kurumlarında asgari sayıda personel bulunacak ve dönüşümlü olarak görev yapacaklardır. Dönüşümlü çalışan personeller fiilen göreve gelmedikleri süre için idari izinli sayılacaktır. Uzaktan ya da dönüşümlü çalışanlar eşit haklara sahiptir.

İdari izinli olunan günlerde personeller fiilen çalışmış sayılmaktadır. Mali ve sosyal haklar da fiilen çalışma yapılmış sayılarak ödenecektir. Eğer personel haftalık mesai saati dışında nöbet tutmuşsa fazla mesai karşılığı olarak izin verilecek ya da nöbet ücreti ödenecektir.

İdari izinli olunan günde, idari izin süresi dolduktan sonra nöbet tutulması halinde nöbet ücretine hak kazanılacaktır. Nöbet karşılığı izin verilmesi asıl olandır. Ancak kurum izin vermiyorsa bu sefer nöbet ücreti ödenmesi gerekecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)