İdare Mahkemesi KHK’lının Pasaportundaki Sınırlamayı Kaldırdı

OHAL KHK'si ile ihraç olduğu için pasaporta konulan sınırlamayı idare mahkemesi kaldırdı.

MEMURLAR 19.06.2019, 23:15
İdare Mahkemesi KHK’lının Pasaportundaki Sınırlamayı Kaldırdı

Yurtdışına Çıktı

OHAL KHK'si ile ihraç olan H.R.D.’nin pasaportuna diğer KHK'lılar gibi tahdit koyulmuştu. Başvurucu Diyarbakır valiliğine başvurarak yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını istedi. Ancak valilik ret yanıtını vermiştir. Bunun üzerine başvurucu,  avukatı Erhan Ürküt aracılığıyla Diyarbakır 2. İdare mahkemesinde Diyarbakır valiliğine karşı iptal davası açtı. Mahkeme pasaport iptalinin yalnızca mahkeme kararıyla olabileceğine hükmetti. Davacı hakkında ilgili mahkeme kararı ile kovuşturma ve soruşturması olmadığını bildirdi. Diyarbakır valiliği hukuk müşavirliğinin de görüşü alındı. Valiliğin yeniden araştırma yapmasını isteyen mahkeme ve gerekli araştırma yapılmadan ret kararı verilmesini haksız buldu. Davanın kabulüne karar veren mahkeme, pasaport iptalini kaldırdı. Pasaportu iade edilen davacı şu anda yurtdışına çıkmış bulunmaktadır. 

Davacının avukatı OHAL komisyonunun incelemesinin devam ettiğini belirtti. Mahkeme tarafından verilen pasaport iade kararının da komisyona sunularak iade talep edileceğini bildirdi. 

Emsal Karar Oluşturuyor
KHK ile ihraç edilen 100 binden fazla memur bulunuyor. Bu kişilerin hepsine tek bir KHK hükmü ile yurtdışı çıkış yasağı konmuştur. Bu yasağın kaldırılması için Diyarbakır 2. İdare mahkemesinin verdiği karar emsal oluşturmaktadır. Pasaport iadesi için valiliğe başvuru yapıldıktan sonra idare mahkemesine dava açılabilir. Bu karar da açılan davada emsal gösterilebilir. Böylece pasaport tahdidi kalkabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Fatma 2 yıl önce
Aşçılık iş arıyorum