İdare Mahkemesi Becayiş Davasında Esasa Girmeden Karar Verdi

Sağlık Bakanlığı'nda tıbbi sekreter olarak çalışan personellerin becayiş talepleri idare mahkemesi tarafından esasa girilmeden reddedildi.

MEMURLAR 22.06.2019, 09:23
İdare Mahkemesi Becayiş Davasında Esasa Girmeden Karar Verdi

Takdir İdarede
Sağlık Bakanlığı bünyesinde tıbbi sekreter olarak çalışan iki personel yer değiştirmek amacıyla talepte bulundu. Talebi incelemeye alan Sağlık Bakanlığı iki personelin farklı birimlerde çalıştığını belirledi. Dolayısıyla becayişin mümkün olmayacağına karar verildi.

Bu karar üzerine idare mahkemesine başvuruda bulunan personeller bir şoku da mahkemeden yediler. Zira Konya idare mahkemesi yaptığı inceleme neticesinde esasa girmeksizin davayı reddetti. Gerekçe olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun becayiş konusunda idareye takdir yetkisi vermiş olduğunu gösterdi. Böylelikle dava esasa girilmeden sonuçlandı.

Ancak belirtmek gerekir ki idarenin takdir yetkisi sınırsız değildir. Dolayısıyla şartlar oluşmuş olmasına rağmen becayiş talebi reddedilirse bu durumda mahkemenin müdahale etmesi gerekir. Söz konusu dava istinafa ve ardından da Danıştay'a gönderilecektir. Danıştay tarafından verilen karar ise nihai bir karar olacaktır. 

İdare Mahkemesi tarafından verilen bu karara becayiş yapmak isteyen diğer personelleri de etkilemektedir. Dolayısıyla becayiş yapmak isteyenlerin bu konuyu da ayrıca değerlendirmesi ve bir karara varması gereklidir. Becayiş memurlara tanınan bir haktır. Bu sayede tayin istemeden memurlar kendi aralarında yer değiştirebilir. Üstelik istediği yere gidebilmeleri açısından da bu imkan son derece önemlidir. Mahkemenin neticesi hakkında yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)