İç Denetçi Kimdir, Ne İş Yapar

Kamu kurumları ile özel kurumlarda iç denetçi istihdamı yapılmakta ve böylelikle kurumun kendi kendisini denetlemesi sağlanmaktadır.

MEMURLAR 09.04.2019, 22:00
İç Denetçi Kimdir, Ne İş Yapar

İç Denetçi Olmak İçin Gerekenler
Kamu ya da özel olsun bir kurumun kendi kendini denetlemesi için iç denetçi istihdam etmesi gereklidir.  Bu denetçi kurumun kendi bünyesinde çalışmakta ve kendisine verilen görevleri yerine getirmektedir. Ancak elbette ki tüm herkes denetçi olamamaktadır. Denetçi olmak için genellikle İİBF ya da mühendislik bölümlerinden mezun olmak şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra iç denetçi sertifikası veren kurumlardan sertifika alınması da gereklidir. en bilindik sertifikaların başında ise CIA sertifikası gelmektedir. 

Kamu kurumlarında ise KPSS sınavı ile iç denetçi alımları yapılmaktadır. KPSS sınavının yanı sıra kurumun kendisinin yapacağı yazılı ve sözlü sınavlar ile personel alımları gerçekleştirilmektedir. İç denetçi iş imkanları açısından değerlendirecek olursak geniş bir iş imkanının olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle kurumsal bir yapıya sahip olan tüm firmalar iç denetçi istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra dış denetçiler de kiralanmaktadır. 

İç denetçi maaşları diğer çalışanlara nazaran bir miktar daha fazladır. Özellikle birçok ili gezmesi gereken denetçilerin maaşları daha yüksek olmaktadır. Ancak sıklıkla seyahat etmeleri gerektiğinden aile hayatlarının biraz dağınık olması söz konusu olmaktadır. dolayısıyla başvuracak adayların bu konuya dikkat etmeleri hem kendileri için hem de aileleri için faydalı olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)