İade Olan Akademisyenlerden 3 Tercih İsteniyor

KHK’lar ile görevlerinden ihraç olmuş akademisyenlerden OHAL Komisyonu’na başvurup da kabul kararı alanlar için 3 tercih isteniyor.

MEMURLAR 13.05.2018, 21:18
İade Olan Akademisyenlerden 3 Tercih İsteniyor

2006’dan Sonra Kurulan Üniversiteler

OHAL Komisyonu’na başvuru yapıp başvuru neticesi olumlu olan akademisyenlerden 3 tercih yapmaları isteniyor. Bu tercihler ise Ankara, İstanbul ve İzmir illerinin dışında yer alan illerdeki üniversiteler arasında olmalıdır. Bunun da yanı sıra tercih edilen üniversitelerin 2006 yılından sonra kurulmuş olması gerekmektedir. Akademisyenler tercihlerini YÖK’e e-posta yoluyla bildirmekte ve ardından da YÖK atamayı gerçekleştirmektedir.

Bu durum bazı akademisyenler tarafından tepki ile karşılanırken bazıları olumlu bakmaktadır. Bu kararın yanlış olduğunu düşünen akademisyenler masum olduklarının ispat edilmesi sebebiyle eski çalışma yerlerine geri dönmeleri gerektiğini dile getiriyorlar. Ancak bunun haricinde diğer akademisyenler ise kötü hatıralar yaşadıkları yere tekrar dönmek istemiyorlar. İşte tüm bu ikilem arasında OHAL Komisyonu da kararlarını vermeye devam ediyor.

Hali hazırda akademisyenlerden kabul kararı alanların sayısı bir hayli az olsa da kabul ve ret kararlarının gönderilmeye başladığı biliniyor. Zira çeşitli platformlarda bu kararlar ve atama sonuçları da paylaşılıyor. Buna göre adaylar yeniden ilk defa atanıyormuşçasına atanmaktadırlar. Fakat bu atamalardan memnun olmayan kimselerin dava açmayı düşündükleri bilinmektedir. Hali hazırda OHAL Komisyonu’ndan karar çıkmasını bekleyen binlerce eski akademisyenin de bulunduğunu ifade etmek gerekir. Bu akademisyenlerin unvanları da alınmıştı.

Yorumlar (0)