İade Edilen Müdüre Ek Ders Ücretleri Verilir Mi

Milli Eğitim Bakanlığı, 686 sayılı KHK ile müdür başyardımcısı iken ihraç edilen ancak sonradan görevine iade edilen kişinin ek ders ücretleri hakkında önemli bir karar verdi.

MEMURLAR 03.09.2018, 08:22
İade Edilen Müdüre Ek Ders Ücretleri Verilir Mi

Yeniden Yönetici Olarak Atanmalı

MEB, kamu görevinden ihraç edildikten sonra OHAL Komisyonu kararı ile yeniden görevine iade edilen müdür başyardımcısı hakkında önemli bir görmüş paylaştı. Müdür başyardımcısı OHAL Komisyonu’nun kabul kararı sonrasında görevine öğretmen olarak iade edilmişti. Yöneticilik unvanı elinden alınan öğretmen ise bu uygulamaya karşın ek ders ücretlerini de talep etti. Ancak MEB tarafından gönderilen görüş yazısında bu ek ders ücretlerinin ödenemeyeceği belirtildi. Gerekçe olarak ise kişinin yönetici görevine iade edilmemesi gösterildi.

Eğer yeniden aynı görevine atama yapılmış olsaydı bu durumda ek ders ücretlerinin de verilebileceğini ifade eden MEB’in bu görüşü tepki çekti. Ek ders ücretleri ile müdürlük kadrosunun birbirine bağlı olduğu MEB tarafından belirtildi.

Yeni Dava Süreçleri

MEB’in vermiş olduğu bu karar yeni dava süreçlerinin başlamasına da neden olacak gibi görünmektedir. Zira kişinin masum olduğunun kanıtlanmasına rağmen eski görevine döndürülmemesi ve üstüne de alınmamış olan ek ders ücretleri verilmemesi ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bunun için idare mahkemelerinin yollarının aşındırılması pek muhtemel görünüyor. İdare mahkemesince verilecek karar ise sonraki uygulamalar için de emsal teşkil edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)