İade Edilen Akademisyenlere Güvenlik Soruşturması Şoku

KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen akademisyenlerden OHAL Komisyonu ile görevlerine iade edilenler bir de güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyorlar.

MEMURLAR 27.06.2018, 21:41
İade Edilen Akademisyenlere Güvenlik Soruşturması Şoku

Uygulama Birliği Yok

İade edilen akademisyenlerden bazıları güvenlik soruşturmasına tabi tutulurken bazıları hiçbir soruşturma geçirmeden direkt olarak görevlerine başlıyorlar. Güvenlik soruşturmasının yapılması kişilerin görevlerine başlamalarını geciktirmektedir. Bu da bugüne kadar yaşanan mağduriyetlerin katlanarak artması anlamına geliyor. Bunların yanı sıra OHAL Komisyonu kişiler hakkında detaylı inceleme yaparak karar vermektedir. Yani güvenlik soruşturması ile elde edilemeyecek bilgiler dahi Komisyon’un önünde bulunmaktadır.

Güvenlik soruşturması yapılması tek başına bir sorun değil ancak kişinin işine başlamasına engel olduğu için sorun teşkil etmektedir. Genel itibariyle Komisyon’un bulamadığı ancak kurumun bulabileceği bir şeyin olması da beklenmemektedir. Zira güvenlik soruşturmasında bilgiler emniyet birimlerinden talep edilmektedir. Dolayısıyla fuzuli bir bekletme söz konusu olmaktadır.

Mali Hak Sorunu

Göreve iade edilen akademisyenlerin geriye dönük maaşlarının ödenmesinde de birtakım sorunlar bulunmaktadır. Öyle ki farklı üniversiteye atanan kimselerin maaşlarını ne yeni üniversite ne de eskisi ödemeye yanaşmaktadır. İşte bu durumda kişi masumiyetini ispatlamış olmasına rağmen haklarını tam manasıyla alamamaktadır. Bu sorun diğer ihraç olmuş ancak sonradan görevine Komisyon kararı ile iade edilmiş memurlar için de geçerlidir. Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan bir görüş yazısında geriye dönük maaşların ödenebilmesi için yasal düzenlemeye işaret edilmişti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)