İade Edildi Ancak Farklı Bakanlığa Atama Yapıldı

OHAL Komisyonu 679 sayılı KHK ile görevinden çıkarılan kamu görevlisi mühendisi görevine iade etti ancak DPB aynı ilde farklı kuruma atama yaptı.

MEMURLAR 24.05.2018, 07:47
İade Edildi Ancak Farklı Bakanlığa Atama Yapıldı

Bilgi Belge Bulunamadı

OHAL Komisyonu kişi hakkında yaptığı incelemelerin neticesinde FETÖ ile irtibat ya da iltisaklı olduğunu gösterir herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını karar metninde belirtti. Kişi hakkında herhangi bir kovuşturma ya da soruşturma olmadığına da değinen OHAL Komisyonu kişiyi görevine iade etti. Kabul kararı daha sonradan Devlet Personel Başkanlığı’na gönderildi.

DPB ise kabul kararı alan mühendisi farklı bir Bakanlık bünyesinde memur olarak atadı. Aynı il içerisinde atama gerçekleştirilmesine rağmen farklı bakanlığa atanmış olması kafaları karıştırdı.  Zira kişinin masumiyeti ispatlanmasına rağmen istemediği bir kurumda çalışması söz konusu olabilecektir.

Atamada Dikkat Edilenler

OHAL Komisyonu kararları sonrasında atamalar 2 farklı kurum tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birincisi DPB olurken diğeri de YÖK’tür. Akademisyenler için farklı bir bakanlık söz konusu olmaz iken üniversite değişikliği yapılmaktadır. Bunun için de atanacak kimselere 3 farklı üniversite tercihi sunulmaktadır. Adaylar da bu tercihlerinden birisine atanmaktadırlar.

Ancak DPB atamasında inisiyatif tamamen DPB’nin elindedir. Sadece dikkat edilen tek bir husus vardır ki o da ikamet edilen yere en yakın kuruma atamanın yapılmasıdır. Bunun haricinde kişilere sorma ya da tercih alma gibi bir durum söz konusu değildir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)