Hırsızlık Suçu Cezasının Ertelenmesi Memuriyete Engel Değil

Danıştay tarafından verilen karara göre hırsızlık suçunun cezasının tecil edilmesi kişinin memur olmasına engel değildir.

MEMURLAR 26.12.2018, 22:50
Hırsızlık Suçu Cezasının Ertelenmesi Memuriyete Engel Değil

Amaç Topluma Kazandırmak
Danıştay’ın önüne gelen bir dosyada davacının 1988 yılında işlediği hırsızlık suçundan ötürü memuriyete atamasının kabul edilmediği belirlendi. Oysa ki kişinin işlediği suçun cezası tecil edilmiş ve kişiye mahkumiyet verilmemiştir. Kişinin belirli bir süre suç işlememesi halinde ise bu ceza silinmektedir. Dolayısıyla adli sicil kaydı temiz görünmektedir.Bahse konu işlemin öznesi olan kişi daha sonradan memuriyete atanmak için başvuruda bulunmuş ancak tecil edilen ceza gerekçe gösterilerek memuriyete ataması yapılmamıştır. Bu konuyu yargıya taşıyan kişi sonunda Danıştay'dan lehine karar almayı başardı. Danıştay kişinin işlediği suç karşısında ceza verilmediğini, tecil edildiğini belirtti. Bu sebeple de suçu işlememiş gibi kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

Memuriyete atamasını yapmayan kurumun işlemi hukuka aykırı bulundu ve atamasının yapılması gerektiği açıklandı.

Verilen bu karar diğer memurlar ve memur adayları için de emsal teşkil edecek. Cezaların tecil edilmesi ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumlarında kişilerin memur olarak atanmaları sorun teşkil etmeyecektir. Aynı şekilde memur olarak çalışanların meslekten çıkarılmaları da söz konusu olmayacaktır. Aynı durumda olan kimseler bu dava sonucunu emsal göstererek hakkını sonuna kadar aramalıdır. Aksi takdirde hak aranmadığından tekrar göreve dönmek mümkün olmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@