Hangi Kurumdan Emekli Olunacağı Nasıl Belirlenir

Emeklilik aylığının hangi sigorta kolu üzerinden ödeneceğinin belirlenmesinde son 7 yıllık hizmet süresi dikkate alınmaktadır.

Hangi Kurumdan Emekli Olunacağı Nasıl Belirlenir

2008 Sonrası İşe Girenlerde Farklı Uygulama
2008 yılı öncesinde sigortalı olarak bir işe girip çalışmaya başlayanların emekli maaşlarının hangi sigorta koluna göre bağlanacağı son 7 yıllık hizmete göre belirlenmektedir. Son 7 yıllık fiili hizmet süresinde hangi sigorta kolundaki çalışma daha ağır basıyorsa emeklilik de o sigorta kolundan gerçekleştirilecektir. Özellikle Bağ-Kur’dan emekli olacakların son 7 yıllık sürede SSK’nın ağır basması için SSK’lı olarak çalışmaya başlamaları kendileri için daha faydalı olacaktır. Zira emekli maaşlarında SSK’lılar Bağ-Kur’lulara nazaran daha şanslıdır. 

2008 yılından sonra işe girenler için ise meslek hayatının geneline bakılmaktadır. Hangi sigorta kolu daha ağır basıyorsa emeklilik de o sigorta kolu üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu konuda çalışanların pek çoğu bilgisiz olduğu için daha dezavantajlı bir şekilde emekli olmaktadırlar. Bunun önüne geçmek adına işin uzmanları tarafından değerlendirme yapılması ve buna göre hareket edilmesi daha isabetli olacaktır. Zira tüm emeklilik hayatını etkileyecek bir işlem söz konusu olacaktır. 

Emekli ikramiyesi ya da kıdem tazminatı alımlarında ise farklı uygulamalar söz konusudur. Örneğin memuriyet ikramiyelerinin verilmesinde sadece memur hizmetinin olması gerekmektedir. Eğer başkaca bir sigorta kolunda hizmet söz konusuysa bu durumda emekli ikramiyesi verilmeyecektir. Hak kaybı yaşamamak için hukuk desteği alınması şarttır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE