Haklarında Yargı Kararı Olmayanlar İçin CHP Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Gökçe Gökçen, KHK’lar ile görevlerinden çıkarılan memurlardan hakkında yargı kararı bulunmayanların görevine iade edilmesi gerektiğini belirtti.

Haklarında Yargı Kararı Olmayanlar İçin CHP Açıklaması

Çok Azı Hakkında Karar Verildi
CHP’li Gökçen, OHAL döneminde Kanun Hükmünde Kararnameler ile işine son verilen devlet memurları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gökçen, hakkında terör örgütü üyeliği veya terör örgütüne yardım gibi suçlamalardan ötürü bir ceza verilmemiş kişilerin görevlerine iade edilmesini talep etti. Ayrıca OHAL döneminde 120 bin memurun görevinden çıkarıldığını belirten Gökçen, bunlardan sadece 36 bini hakkında karar verildiğini belirtti. Bu 36 bin karar arasında ise sadece 2.300 tanesinin başvurusunun kabul edildiğini de sözlerine ekledi. 

Takipsizlik ve Beraat Alanlar
Yargı makamlarından takipsizlik ya da beraat kararı almış olan bazı kimselerin OHAL Komisyonu kararları olumsuz olabilmektedir. Bu ise yargının akladığı bir kişinin idare tarafından suçlu kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Hukukçular idare hukuk ile ceza hukukunun birbirinden ayrı müesseseler olduğunu her daim belirtmektedirler. Ancak somut örneklerde terör örgütü ile ilgili bir bağın kurulması söz konusu olduğundan ikisinin ortak noktasında yer alan bir konudan bahsettiğimizi de ifade etmek gerekir. Bu konuda orta yolu bulacak makul bir düzenleme yapılması bekleniyor. En azından takipsizlik ve beraat alanlar ile haklarında hiç işlem başlatılmayanlar hakkında gerekli düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ademoğlu
Ademoğlu - 10 ay Önce

Yorumlar ne zaman yayımlanır! Kimbilir belki adalet ve demokrasi geri geldiğinde. Korku iklimi sona erdiğinde. Vicdanlar hür olduğunda. Selametle...