Hakkında Soruşturma ve Kovuşturma Olmayan Personel Görevine İade Edildi

677 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan Maliye Bakanlığı eski personeli OHAL Komisyonu kararıyla görevine iade edildi.

MEMURLAR 16.06.2018, 08:36
Hakkında Soruşturma ve Kovuşturma Olmayan Personel Görevine İade Edildi

Bilgi veya Belge Tespit Edilemedi

OHAL Komisyonu ihraç edilen kişilerle ilgili incelemelerine devam ediyor. Bu kapsamda son olarak 677 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilen Maliye Bakanlığı eski personelini görevine iade etti. Komisyon kabul kararının gerekçesinde kişi ile ilgili herhangi bir bilgi veya belge tespit edilemediğini vurguladı. Hangi nedenle ihraç edildiğini bilmeyen kamu personeli hakkında herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma açılmadığına da dikkat edildi.

Bir buçuk yıla yakın bir süredir kamu görevinden ihraç edilen ve hakkında herhangi bir işlem gerçekleştirilmeyen kamu görevlisi sonunda görevine iade edildi. Kişi hakkında verilen kabul kararı ilk olarak Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilecek ve ardından da atama gerçekleştirilecek. Kişi atama kararının kendisine ulaşmasının ardından görevine başlayabilecek.

Birikmiş Maaşlar Alınabilecek Mi?

Kamu görevinden ihraç edilen bu sebeple o günden bu yana maaşlarını alamayan memurlar için maaşlarının ödenmesi gerekmektedir. Ancak bu konuda herhangi bir yasal düzenle yapılmadı. Dolayısıyla ataması yapılanların birikmiş maaşlarını alabilmeleri için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Her ne kadar bazı kurumlar tarafından maaşların ödendiği söyleniyor olsa da pek çok kimse birikmiş maaşlarını alamadılar. İşte bu sebeple yapılan hatanın düzeltilmesi amacıyla yasal düzenleme gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)