Hakimlerin Bilgi Yarışmasına Katılması Etik Bulunmadı

Bir bilgi yarışmasına katılmak isteyen hakim, Yargı Etik Kurulu'na başvurdu ve bunun etik olup olmadığını sordu.

MEMURLAR 27.02.2019, 21:42 27.02.2019, 21:43
Hakimlerin Bilgi Yarışmasına Katılması Etik Bulunmadı

Para Ödülü Ön Planda; Bir hakimin para ödüllü bilgi yarışması katılmasının etik olup olmadığı konusu Yargı Etik Kurulu'nun gündemine geldi. Yapılan başvuru üzerine değerlendirme yapan Etik Kurulu bu tür yarışmalarda para ödülünün ön planda olduğunu aktardı. Bir hakimin ise bu tür bir ödül için yarışmaya katılmasının uygun olmadığını aktardı.

Ayrıca bilgi yarışmalarında kişilerin özel hayatları ve meslek hayatları ile ilgili muhabbetlerin olduğuna da dikkat çekildi. Bazen hakimlik mesleğine uygun olmayacak durumların ortaya çıkma ihtimalinin bulunması nedeniyle yarışmalara katılmak etik olarak kabul edilmedi.

Bilgi yarışması sorusu hakimlerin meslek ve özel hayatlarını ayırt etme konularını yeniden gündeme getirdi. Zira hakimler her davranışlarında hakimlik mesleğine uygun bir şekilde hareket etmek durumundadır. Aksi takdirde hakimlik mesleğine olan saygı kaybolacaktır.

Fakat bu hakim ve savcıların sosyal hayatlarını yaşamalarına da engel değildir. Dolayısıyla ölçüyü sağlayacak bir şekilde hakimlerin faaliyetlerini yapmaları gerekiyor. Bu durum mesleğe giriş öncesinde hakim ve savcılar tarafından kabul ediliyor. Hakim ve savcılık mesleklerine uygun olmayan hareketler disiplin soruşturmasına konu edilecektir.

Eğer hakikaten mevzuata aykırı davranışlar var ise disiplin cezası verilecektir. Verilen cezalara mahkemelerde itiraz etme imkanı da bulunmaktadır. Böylelikle disiplin cezaları denetlenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)