Hakim ve Savcı Yardımcılığı Geliyor

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2018 yılı Performans Programı kapsamına hakim ve savcı yardımcılıklarını da ekledi.

MEMURLAR 17.01.2018, 22:40
Hakim ve Savcı Yardımcılığı Geliyor

Uzunca bir süredir değerlendirilen bu konunun bu sene içerisinde hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu proje ile birlikte hakim ve savcıların eğitimlerinin iyi bir şekilde verilmesi hedefleniyor. 

Diğer Önemli Hedefler

Performans Programı içerisinde hakim ve savcıların kariyerlerine yönelik olarak birçok husus bulunuyor. Bunlar arasında yabancı dil eğitimi, yüksek lisans ve doktora eğitimleri gibi birçok unsur yer alıyor. Bu sayede hakim ve savcılar daha donanımlı bir hale gelecek ve bu sayede ilk derece mahkemelerinde verilen kararların isabet oranı da bir hayli artmış olacak.

Mahkeme Sayısı Artırılacak

HSK’nın hedefleri arasında mahkeme sayılarını artırmak da bulunuyor. Böylelikle ihtisas mahkemeleri daha da artacak ve tüm özel davalar bu mahkemelere yönlendirilecek. Dolayısıyla konu ile ilgili bilgi birikimi yeteri kadar çok olmayan bir hakime bu davaların yönlendirilmesi de ortadan kaldırılmış olacak.

Bir diğer önemli husus ise emsal kararların herkesle paylaşılması olacak. Bu sayede kişiler açtıkları davalarda bu emsal kararları belirterek hak arama süreçlerini daha da hızlandıracaklar.

Hakim ve savı yardımcısı müessesinin hayata geçirilmesi için bu sene içerisinde birtakım düzenlemelerin yapılacağı da hedefler arasında yer alıyor. Dolayısıyla yakın bir zaman içerisinde bu konu hakkında da bir düzenleme duyabileceğimizi belirtmek gerekir.

Yorumlar (0)