Göreve İade Edilenlerin İşlemleri

KHK'lar ya da OHAL Komisyonu kararlarıyla görevlerine iade edilen personellerin ihraç olduklarına dair bilginin silinmesi için kurum onayı isteniyor.

MEMURLAR 27.02.2019, 22:35
Göreve İade Edilenlerin İşlemleri

Tekdüze Yöntem Geliştirilmeli
OHAL döneminde kamudan ihraç edilen personellerden yeniden göreve iade edilenlerin sorunları bununla bitmiyor. İade olmanın sevincini yaşamak isteyen memurların heveslerini kursağında bırakan HİTAP sistemi oluyor. Her ne kadar kanuni düzenlemede görevine iade edilen personellerin hakkında tüm sonuçların kaldırılacağı yazıyor olsa da uygulamada tam da böyle olmuyor. Zira SGK'nın HİTAP sisteminde görevine iade edilen personellerin geçmişinde ihraç bilgisi halen daha yer alıyor. 

Personeller bu durumun düzeltilmesi için SGK'ya başvuruda bulunuyor. Ancak SGK tarafından verilen cevapta öncelikle kurumun onay vermesi gerektiği ifade ediliyor. İşte bu sorunun ortadan kalkması için genel bir düzenleme ile iade edilen personeller hakkında düzeltmenin derhal yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde her seferinde bu sorunlarla karşılaşmak işten bile olmayacaktır.

Hali hazırda komisyon kararı ile görevlerine iade edilen personel sayısı 4 bini geçti. Tüm bu personellerin ayrı ayrı başvuruda bulunması kamunun iş yükünü artıracak ve enerjinin boşa harcanması anlamına gelecektir. Bu nedenle biran evvel geneli ilgilendiren bir düzenleme yapılması ve uygulamaya geçirilmesi önem arz ediyor. Ancak bu sayede kalıcı bir çözüm bulunabilir. Memurların sicillerine bakıldığı zaman böylesi bir durumun hiç olmamış gibi görünmesi şarttır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Mustafabalcı 2 yıl önce
İş