Göreve İade Edilenlere Yasal Faiz Verilip Verilmeyeceğine Dair Bakanlık Görüşü

Milli Eğitim Bakanlığı, OHAL döneminde ihraç edilmiş sonrasında görevine iade edilmiş personellere yasal faiz verilemeyeceğini belirtti.

MEMURLAR 28.02.2019, 21:00
Göreve İade Edilenlere Yasal Faiz Verilip Verilmeyeceğine Dair Bakanlık Görüşü

Borçlandıran İşlem Yok
Kamu görevinden ihraç edilen ancak sonrasında görevine iade edilen personellerin geçmiş maaşları ile birlikte yasal faizini de talep etmeleri karşısında Milli Eğitim Bakanlığı bir görüş yazısı yayınladı. Bu yazıda faiz borcunun oluşması için bir sözleşme, mahkeme kararı ya dakanun maddesinin olması gerektiği ifade edildi. Ancak kamudan ihraç edilen personellerde böylesi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi. Dolayısıyla yasal faiz ödemesi yapılamayacağı aktarıldı.

Bu görüş yazısına istinaden göreve iade edilen MEB personelleri hukuk yoluna başvurabilir. Mahkemeler yaptığı incelemeler neticesinde yasal faiz ödenmesine karar verirse kurumların buna direnme lüksü yoktur. Dolayısıyla personellerin dava açmaları lehlerine olacaktır. Diğer bakanlıklarda ise böylesi bir görüş yazısı paylaşılmadı. Ancak yasal faizleri ödeyen herhangi bir kurum da bulunmuyor. Bu nedenle personellerin öncelikle kurumlarına yasal faiz için başvurmaları gelecek cevaba göre dava açmaları daha isabetli olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde bölge idare mahkemesi iade edilen personellere ek ders ücretlerinin ödenmesine karar vermişti. Bunun gibi idare mahkemelerinden yasal faizle ilgili lehe kararlar çıkması söz konusu olacaktır. Kararların çıkması ve Danıştay tarafından da onaylanması halinde diğer kişiler için de emsal teşkil etmesi mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)