Görev Yaptığı İl Dışında Yaşayan Memur Şehirlerarası Ulaşım Yasağı

Görev yeri ile ikamet adresi farklı olan memurlar şehirlerarası ulaşım yasağının istisnasını oluşturur.

MEMURLAR 05.04.2020, 12:05
Görev Yaptığı İl Dışında Yaşayan Memur Şehirlerarası Ulaşım Yasağı

Büyükşehirlere Ulaşım Yasağı

Korona virüs önlemleri nedeniyle alınan yeni tedbirler geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Bu tedbirlerden biri de 32 il için koyulan giriş çıkış yasağı oldu. Tüm büyükşehirler ile Zonguldak iline giriş çıkışlar yasaklandı. Büyükşehirler yoğun nüfusu ile risk arz ederken, Zonguldak’ta ise akciğer hastası olanların sayısının yüksekliğinden ötürü yasak koyuldu.  

Bu tedbirler il valilikleri tarafından uygulanacaktır. Şu an için 15 günlük süre belirlenmiştir. Kara, hava, deniz yolu ile toplu taşıma, bireysel araç ya da yaya trafiği gibi her türlü geçiş yasaklanmıştır. 

İstisnalar Neler?

Çalışma hayatında bulunanlar işçi, işveren ya da memurların işyeri ile ikamet adresi farklı illerde ise belge sunarak geçiş yapabileceklerdir. Bu nedenle ikametgah ve SGK dökümlerini yanlarında taşımalıdırlar. 

Sağlık ve güvenlik görevlisi olarak görev yapanlar ise sadece görevlerine ilişkin kimlik kartını sunarak iller arası geçiş yapabilecektir. Bunlar dışında kişilerin ise seyahat izin belgesi alarak iller arası geçiş yapmaları gerekir. 
İşte bu istisnaların kapsamına işyeri ile ikameti farklı olan kişiler de girmektedir. Gerekli belgeleri yanlarında bulundurarak işe gidip gelmeleri mümkündür.

İller arası seyahat yasağına uymayanlar için 789 lira ile 3150 lira arasında para cezası kesilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)