Genel Sekreter Yardımcıları da 3.600 İstiyor

Üniversitelerde görev yapan genel sekreter yardımcıları da daire başkanları gibi 3.600 ek göstergeden faydalanmak istiyor.

MEMURLAR 11.08.2019, 23:53
Genel Sekreter Yardımcıları da 3.600 İstiyor

3 Dönemdir Dillendiriliyor
Üniversitelerde görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergeleri 3.000 üzerinden değerlendirilmektedir. Buna karşın genel sekreter yardımcısının alt konumunda yer alan daire başkanları için ek gösterge 3.600’e çıkarılmıştı. Hiyerarşik açıdan alt konumda olan daire başkanları daha yüksek bir ek göstergeden emekli olma hakkına sahipken genel sekreter yardımcılarının bu sorunu bir türlü çözülemiyor. 3 toplu sözleşme döneminde de dile getirilen bu hususa halen daha çözüm bulunamadı. 2019 toplu sözleşme görüşmelerinde de bu konu gündeme getirildi. 

Türkiye genelinde yeni açılan üniversiteler ile birlikte toplamda 150 civarında genel sekreter yardımcısı bulunuyor. Sayıları bu kadar az olmasına rağmen halen daha çözüm üretilmemiş olması eleştiri toplanmasına neden oluyor. Dolayısıyla biran evvel sorunun giderilmesi için çalışma yapılması talep ediliyor. 

4 Meslek Grubu da Beklemede
Genel sekreter yardımcılarına 3.600 ek gösterge konusunda herhangi bir vaat verilmedi. Ancak polis, öğretmen, hemşire ve diyanet personellerine 3.600 ek gösterge konusunda vaatler verilmişti. Geçtiğimiz yıl seçimlerden evvel verilen sözler ise halen daha yerine getirilmedi. 2019 toplu sözleşme görüşmelerinde de bu konu bir kez daha gündeme getirilecek. Daha önceden verilen sözlere göre 2019 yılı içerisinde 3.600 ek gösterge sorununun çözüme kavuşturulacağı ifade edilmişti. Ancak halen daha bu konuda bir gelişme yaşanmadığı gözlemlenmektedir. İşte bu sorunun bir an evvel giderilmesi ve kamuda var olan aksaklıkların giderilmesi gereklidir. 3.600 ek göstergeyi beklediği için emekli olmayan çok sayıda kamu personeli bulunuyor. bu personellerin de emekliye ayrılarak yeni yerlerin açılması için ek gösterge konusunun ele alınması gerekiyor. 

Toplu sözleşme görüşmeleri esnasında 3.600 ek gösterge konusu yeniden gündeme getirilecek. Ancak düzenlemenin hayata geçirilmesi için kanuni bir düzenleme çıkarılması gerekiyor. Dolayısıyla hükümetin tavrı mecliste yapılacak çalışmalara da ışık tutacaktır. Eğer istekli bir tablo sergilenmezse 3.600 ek göstergenin bu yıl da çıkması hayli zor bir duruma düşecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)