Geçici Görevlendirmeler İçin Ombudsman Kararını Verdi!

Gençlik ve Spor Bakanlığının ilçedeki ihtiyaçlar için il kadrosundan geçici görevlendirme yapmasını değerlendiren ombudsman başvuruyu kabul etti.

MEMURLAR 21.05.2018, 10:53
Geçici Görevlendirmeler İçin Ombudsman Kararını Verdi!

İlgili Başvuru

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde tesis amiri olarak görev yapan antrenör, bilgi ve tecrübelerini aktarması için valilik oluru ile ilden uzak bir ilçede geçici görevlendirilmiştir. Geçici görevlendirme bir yılı aşınca başvurucu Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurarak kamu yararı gereği geçici görevlendirmenin sona erdirilmesini istemiştir.

Başvuruyu inceleyen ombudsman kararını vermiştir. DMK’da geçici görevlendirmeye ilişkin düzenleme olmasa da bu hususun DMK m.11 ve m.45 kapsamında amirin emrini yerine getirme kapsamında değerlendirmiştir. Keyfiliği önlemek için memurun kadro, sınıf ve derecesine uygun görevlendirilmesini istemiştir.

 KDK Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüklerinde yaşanan personel sıkıntısının kalıcı olarak çözülmesini tavsiye etti. Geçici görevlendirmelerin, geçici bir hizmeti yürütmek için belirli bir süre için olması gerektiğini belirten kamu denetçisi memurun görev ve yetkilerinin belirlenmesi gerektiğin ifade etmiştir.

Başvuru Sonucu

Ombudsman başvurucunun görevlendirildiği işin niteliği gereği geçici değil sürekli olması nedeniyle geçici görevlendirmeye uygun olmadığına karar vermiştir. Ayrıca geçici görevlendirme için süre belirtilmemiş olmasının başvurucuyu asıl kadrosundan ayırmak olduğuna karar vermiştir. Bu nedenlerle KDK idarenin başvurucunun talebini yerine getirmesini ve varsa harcırah alacağının da ödenmesini istemiştir. Ayrıca KDK ilgili idarenin teşkilat yapısını gözden geçirmesini ve gerekli yasal çalışmayı yapmasını tavsiye etmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)