FETÖ İhraçları Rektörlerin İnsafına Bırakılmamalı

Adalet Komisyonuna görüş veren YÖK, FETÖ ihraçlarında onay makamı olmak istemediğini aktarmıştı.

MEMURLAR 24.07.2018, 21:06
FETÖ İhraçları Rektörlerin İnsafına Bırakılmamalı

Rektörlerin Takdiri OHAL’i Devam Ettirir

OHAL sona erdi ancak kamudan ihraçlar 3 yıl süreyle devam edecek. OHAL yetkisi veren yasa tasarısı ile akademisyenleri ihraç yetkisi de YÖK’e tanındı. Ancak YÖK ihraçlarda sorumluluk almadığını belirtti. Bu görüşünü Adalet Komisyonu’na da bildirdi.

FETÖ ihraçlarında onay makamı olmak istemeyen YÖK, OHAL boyunca da ihraçları kendisinin yapmadığını ve takdirin üniversitelerde olduğunu belirtmişti. YÖK bu OHAL düzeninin devam etmesini ve kendisine sorumluluk yüklenmemesini istiyor. Ancak ihraçları rektörlerin takdir etmesi şu ana kadarki sorunların devamı anlamına gelecektir.

Üniversitelerde Kıyıma Sebep Olabilir

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ile 6 binden fazla akademisyen ihraç edildi. Bu ihraçlarda her üniversite kendi listesini hazırladı ve YÖK onayladı. Bu durum uygulama birliğinin olmamasına yol açtı ve eşitler arası adaleti zedeledi.

İşte YÖK’ün sorumluluk almak istememesi OHAL’de yaşanan düzenin devam etmesi anlamına gelecektir. Rektörlerin verdiği ihraç kararları mutlaka bir denetim mekanizmasına tabi olmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)