EYT’liler İçin Yasa Teklifi

1999 yılında çıkarılan kanun nedeniyle emekli olamayan ve emeklilikte yaşa takılanlar olarak ifade edilen kesime yönelik olarak yeni bir yasa teklifi gündeme geldi.

MEMURLAR 27.09.2018, 22:07
EYT’liler İçin Yasa Teklifi

İlk Etapta 450 Bin Kişiyi Etkileyecek
Ciddi bir toplumsal sorun haline dönüşen EYT sorunu her geçen gün daha da çok derinleşiyor. Zira emekli olanlardan çok emekli olamayanların sayısı artıyor. Bu da kişilerin emeklilik için zaman öldürmeleri anlamına geliyor. Özel sektörde iş bulamayan ancak devlet tarafından da emekli edilmeyen bu kimseler en kısa süre içerisinde yeni bir düzenleme yapılarak emekli olmanın hayalini kuruyorlar. 

Bu konuda daha önce de Milliyetçi Hareket Partisi tarafından bir düzenleme yapılmış ve kabul edilmemişti. İşte bu düzenlemenin yeniden meclise sunulması bekleniyor. Eğer bu sefer kabul edilirse yaklaşık olarak 450 bin kişinin ilk etapta emekli olması bekleniyor. 2,3 milyon kişi ise bu düzenlemenin birebir muhatabı olacak. Bu da rakamların ne denli büyük boyutlara ulaştığını bizlere gösteriyor. 

Bu düzenlemeden faydalanacak kişilerin ise 8 Eylül 1999 tarihinden evvel göreve başlayan kimseler olacağını belirtmek gerekir. Bu tarihten sonra göreve başlayanlar yeni düzenlemelere tabi oldukları için erken yaşta emeklilik düzenlemesi onları etkilemeyecektir. Yeni yasama yılı içerisinde ele alınacak önemli konulardan birisi de bu olacaktır. Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme meclis açılınca ayrıntıları ile masaya yatırılarak görüşülecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)