EYT Son Gelişme! EYT liler İçin Öneri Komisyonda

Türkiye’nin gündemini uzun zamandır meşgul eden EYT son durum ne? EYT liler için komisyonda olan önerinin içeriği nasıl ayrıtılar haberimizde. 

EYT Son Gelişme! EYT liler İçin Öneri Komisyonda

Emeklilikte Yaşa Takılanlar 1999 öncesinde SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı güvencesiyle çalışma hayatına başlayan hizmet süresi ve prim günü sonunda emekli olacağını bilerek çalışmaya başlayan fakat daha sonra ve ilk defa geriye yönelik yapılan düzenlemelerle daha fazla çalışmak veya yaş şartı doluncaya kadar aylık geliri ve sosyal güvencesi olmadan zorunda bırakılarak mağduriyet yaşan vatandaşladır.

EYT sondurum en son kanun teklifi şu an Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülüyor. Kanun teklifi gerekçesi şu şekildedir.  “Devlete göre genç, özel sektöre göre yaşlı olarak görülen emeklilikte yaşa takılıp emekli olamayan kişilerin ailesinin geçimini sağlamakta zorlanan kişilerin sorunları görmezden gelinmektedir.

Emek verip sonradan yapılan düzenlemeler nedeniyle verdiği emeğin karşılığını alamayan insanlar çalışmaya zorlanmakta eşitsizliğe ve mutsuzluğa itilmektedir.”

Bu kanun teklifi ile prim günü ve hizmet süresini tamamlamış ve hiçbir sosyal güvence kapsamında çalışmadan yaşının dolmasını beklemek zorunda kalan emeklilikte yaşa takılanların maruz kaldığı ayrımcılığın, hukuksal ve sosyal haksızlığın, adaletsizliğin ortadan kaldırılarak mağduriyetlerin giderilmesi çalışanlar üzerindeki olumsuz etkinin bertaraf edilmesi ve dolaylı olarak genç işsizliğin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Şeklinde gerekçe ile plan bütçede kabul gördüğü takdirde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar kanununa geçici madde eklenmesi mecliste görüşülecek.

Geçici Maddenin tam metni şu şekildedir. “ 08.09.1999 tarihi öncesi sigortalı olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte bu kanun ile mülga sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre, emeklilik için gereken prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve hizmet süresi koşulunu sağlayıp yaş koşulunu sağlayamayanlardan, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 3 ay içinde kuruma yazılı olarak başvuranlara yaşlılık aylığı bağlanır.” Şeklindedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 3 ay Önce

yok öyle bir gelişme oyumuzu yine aynı şekilde kullanacağız,eyt yoksa oy yok

#EYT
#EYT - 3 ay Önce

O komisyonda kaç yıl kalacakmış

Gürbüz
Gürbüz - 3 ay Önce

Eyt olarak hakkımız verilmedigi sürece yerel genel başkanlık muhtarlık erken seçim farketmez.Eyt nin yanında olana destek olacagız gasp yasalarını ve adaletsiz abo oranlarını devam ettirenlerin degil #EmeklilikteYaşaTakılanlar

Nrttnbrlk03
Nrttnbrlk03 - 3 ay Önce

Bu önerge şimdilik bizim oyumuzu almak için kurgulanmış aslı astarı yok .Eyt olarak somut bir şey istiyoruz

Yahya
Yahya - 3 ay Önce

Bu eyt cıkmassa ist imamoğlunun akp nin hiç şansı yok

Fecr
Fecr - 3 ay Önce

Tbmm nin sayfasından baktım BBP. Başkanı Sn. Mustafa DESTİCİNİN teklifi İnşaAllah hayrlısıyla olur.Plan bütçe komisyonunda

Serhat serhat
Serhat serhat - 3 ay Önce

Bu hak verilmez alınır haydi 480.000 eyt seçmen istanbul zamanı
Sakla oyunu gelir zamani eyt yoksa dünya kültürü istanbulda yok

Eyt üsküdarlı coskun
Eyt üsküdarlı coskun - 3 ay Önce

Bir ùlkücù olarak Eyt yoksa bu seçim değil bundan sonra asla oy falan yok.