Eş Durumu Atamalarında Tek Kıstas Eş Olmayacak

Danıştay İkinci Dairesi tarafından verilen bir karara göre eş durumundan yapılan atamalarda eş durumunun yanı sıra hizmet gereksinimleri de dikkate alınacak.

MEMURLAR 25.03.2019, 19:31
Eş Durumu Atamalarında Tek Kıstas Eş Olmayacak

Boş Kadro Şartı
Kamu kurumlarında çalışan personeller belirli şartları sağlamaları halinde eşlerinin yanına tayin isteme hakkına sahiptir. Eş durumundan atama talep etme hakkı anayasal bir hak olup aile birliğinin sağlamasını amaçlamaktadır. Ancak eş durumundan tayin için sadece eşin başka bir yerde çalışıyor olması yeterli değildir. Bunun yanı sıra eşin çalıştığı yerde boş kadronun bulunması ve diğer eşin de uygun niteliklere sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde sadece eşin orda olması nedeniyle atama yapılması söz konusu olmayacaktır. 

Bu karara göre bir yerde norm fazlası personel bulunmasına rağmen sırf eş durumundan o kuruma atama yapılması mümkün olmayacaktır. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nda bu konuda büyük sıkıntılar yaşanmaktaydı. Nitekim Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda bu duruma da dikkat çekilmişti. 

İhtiyaç olmaması ya da eşin gerekli nitelikleri haiz olmaması durumunda yargı kararı ile dahi atamaya zorlama gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Verilen bu karar diğer kamu personelleri için de emsal teşkil edecektir. Özel kanunlarda aksine bir hüküm bulunmadıkça bu durum göz önünde bulundurulacak ve atamalar buna göre yapılacaktır. İdarenin işlemleri ise yargı denetimine tabi olduğu için yine de yargı yoluna başvurmak mümkündür.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Güler Karadayı 1 yıl önce
Antalya,büro elemanı,dış hekimi asistan,
Metin pala 1 yıl önce
Okur kanalıyla yurt ici ve yurt dışı olabilir mesleğim inşaat inşaat konusunda her hangi iş olursa olsun purecedende anlarım Demir kalıp duvar elektirik33 senelik deneyim vardir