Eş Durumu Atamaları İçin Gözler Bakan Selçuk’ta

Öğretmenlerin eş durumu sebebiyle başka bir ile atanma talepleri sonuçlandı ancak isteği gerçekleşmeyen yaklaşık olarak 4 bin öğretmen olduğu ifade ediliyor.

MEMURLAR 19.08.2018, 22:37
Eş Durumu Atamaları İçin Gözler Bakan Selçuk’ta

İl veya İlçe Emrine Atama

Eş durumu sebebiyle ataması gerçekleştirilmeyen öğretmenlerin aile bütünlükleri bozulmaktadır. Bu ise toplumun düzenini sarsmakta ve bir silsile haline dönüşmektedir. İşte bu sorunun giderilmesi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un adım atması bekleniyor. Geçmiş dönemlerde de aynı sorun yaşanmış ve öğretmenler il veya ilçe emrine atanarak sorunlar giderilmişti.

Öğretmenlerin hizmet puanlarının tutmaması nedeniyle gerçekleşmeyen atamalar sebebiyle pek çok aile dağılmaktadır. Aile birleşmesini engelleyen bu düzenleme karşısında MEB tarafından daha kalıcı ve etkili bir yöntem geliştirilmesi hedefleniyor. Ancak yine de bu uygulamanın kötüye kullanılması da engellenmelidir. İşte bu sebeple kontrol denge mekanizmasının varlığı son derece önemlidir.

Çocuklar Sorun Yaşıyor

Eş durumu atamalarının neden olduğu sonuçların en çok etkilediği kesimlerden birisi de elbette ki çocuklar olmaktadır. Zira evli ve çocuklu olan çiftlerin çocukları anne veya babalarından sadece birisinin yanında kalmak durumundadır. Bu da aile eğitiminin yeterli bir şekilde verilmesini engellemektedir. İşte tüm bu sorunların üstesinden gelmek adına MEB eş durumu atama düzenlemesi değiştirilmelidir. Soru üreten değil anında çözüm geliştiren bir sistem için çalışmalar yapılmalıdır. Öğretmenler bayramların hakiki bir bayrama dönüşmesi için bu düzenlemeleri bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)