Engelli Taşeron Karmaşasına DPB Son Noktayı Koydu!

Engelli taşeronların kadroya geçirilmesine ilişkin yaşanan sorunlarda Bakan Sarıeroğlu’nun açıklaması da yeterli gelmeyince DPB yazılı açıklama ile son noktayı koydu.

Engelli Taşeron Karmaşasına DPB Son Noktayı Koydu!

Engelli Taşeronun İstihdam Sorunu
Taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci yapılırken engelli taşeron işçilere ilişkin resmi bir yazı olmadığı gerekçesi ile bazı kurumlar geçiş yapmamıştı. Bakan Sarıeroğlu’nun yaptığı açıklama tam olarak anlaşılmamış, tüm emekliler kapsama alındı algısı oluşmuştu. Bakan yaptığı yeni açıklama ile emeklilerden kastının engelli emekliler olduğunu ifade etti. Yani emekli olan engelli taşeronlar kadroya geçirilebilecek. Ancak önceki açıklamadan kaynaklanan belirsizlik sebebiyle kadroya geçiş süreci 2 Nisan’da sona ermesine rağmen geçiş yapamayanlar olmuştu. İşte DPB yayınladığı yazılı açıklama ile tüm belirsizliklere son verdi. 

Hangi Engelliler Kadroya Alınacak?
DPB yaptığı açıklamada vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanan engellilerin Any. m. 10 gereği pozitif ayrımcılığa tabi olduğunu belirtti. Yaşlılıktan dolayı engelli aylığı bağlanan kişiler hariç diğer engelli taşeronlar kadroya geçirilecek. Böylece engelli taşeronlar yaşlılık aylığı bağlanmaya hak kazanana kadar çalışmaya devam edebilecek. 

DPB, askerlik, askı halleri ve ikame personel ile vergi indiriminden yararlanan engellilere ilişkin görüş yazısı açıklamış ve tüm kadrolara tebliğ etmiştir. Bundan sonra taşeronun kadroya geçirilmesi sürecinde engelli taşeron için yaşanan belirsizlik ve kurumlar arası farklı uygulamalar sona erecektir. Böylece uygulamada birlik sağlanarak en kısa sürede engelli taşeron da kadroya geçirilecektir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE