Engelli Memurlar Birden Fazla Yer Değiştirebilir

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan görüş yazısında engelli memurların birden fazla yer değişikliği yapabileceği belirtildi.

MEMURLAR 13.04.2019, 08:41
Engelli Memurlar Birden Fazla Yer Değiştirebilir

Engelli Yakını Olanlar da Yapabilir
Engelli memurlar kurum içi yer değişikliği başvurusunda bulunarak farklı bir yere geçebiliyordu. Ancak bu sadece bir defaya mahsus uygulanıyor ikinci hak verilmiyordu. Devlet Personel Başkanlığı ise bu konuda yayınladığı görüş yazısında engelli memurların birden fazla yer değişikliği yapabileceğini ifade etti. Sadece engelli memurlar değil birinci derece engelli yakınları olanlar da birden fazla yer değişikliği yapabilecek. 

Engelli memurların kendi istekleri olmadıkça yerlerinin değiştirilmesi mümkün değildir. Ancak kendi talepleriyle yerleri değiştirilebilir. İkinci defa yer değişikliği yapabilmek için kişinin en az %40 oranında engel oranına sahip olması gereklidir. Bu durumun sağlık raporu ile ispatlanması da istenmektedir. Engel durumu ortadan kalkan kimseler ise yer değişikliği talep edemeyecektir.

Engelliler ikinci defa yer değişikliği yapma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyordu. Öncelikle Danıştay'ın ilgili düzenlemeyi iptal etmesi sonrasında ise Devlet Personel Başkanlığı'nın bu yönde görüş vermesiyle bir nebze olsun moralleri düzeldi. Zira engelli personeller birden fazla etmen ile mücadele etmek durumunda kalıyor. Çalışma hayatının yoruculuğuna bir de engelleri eklenince iş daha da zorlaşmaktadır. İşte bu bakımdan engellilere yapılan pozitif ayrımcılık oldukça yerindedir. Sosyal bir hukuk devletinin gerektirdiği şekilde engelli vatandaşlarımıza sahip çıkılması icap eder.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Bülent yurtasan 1 yıl önce
T.C.başbakanlık devlet personel başkanlığı.www.dpb.gov.tr enes polat D.P.B.?.《
Memet 1 yıl önce
Olmasi gereken bu
Memet 1 yıl önce
Bu yapilmasi geregli birr sey