Emekli Olan Memur Maaşı ve İkramiyesini Aynı Gün Mü Alır

Emekli olan memur hesaplamalar farklı olarak yapıldığı için hak kazandığı emekli maaşı ve emekli ikramiyesini aynı gün alamayabilir.

MEMURLAR 07.04.2018, 09:18
Emekli Olan Memur Maaşı ve İkramiyesini Aynı Gün Mü Alır

Emekli Aylığı ve İkramiye Ne Zaman Bağlanır?
Memurlar ayın 15’inde bir sonraki 1 aylık döneme ilişkin maaş alırlar. Bu yüzden emekliye ayrılan memur önündeki ayın 14’ü dahil haklarını almıştır. Emekli aylığı bu ayın 15’inden itibaren işlemeye başlayacaktır. SGK tarafından bu ayın 15’i ile ay sonu arasında ortalama 15 günlük ödeme yapılır. Bundan sonraki maaşlar ise ayın başı ile sonu arasında 30 günlük olarak hesaplanarak ödenir. 

Eğer kişi görevini bırakıp, çalışmadığı zaman emeklilik başvurusu yaparsa aylık başlangıç tarihi önündeki ayın 1’i olacaktır. 

Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenir?
Emekli ikramiyesi, emekli aylığı ile birlikte hesaplanarak ödenmesi gereken bir işlemdir. Emekli aylığının sonradan ödeneceğine ilişkin hiçbir kanunda hüküm yoktur. Eğer emekli ikramiyesi sonradan ödeniyorsa SGK’nın çalışma hızından kaynaklı bir durumdur. Bunun sebebi ise emekli aylığı hesabı ile emekli ikramiyesi hesabının ayrı ayrı yapılmasıdır. Aylık hesabı daha hızlı yapılarak hemen bağlanabilir ancak ikramiye hesabı yapılmamışsa sonraya kalabilir. Ancak her ikisinin hesabı da yapılmışsa emekli aylığı ile birlikte ikramiyenin de yattığını görebilirsiniz. Yani ikramiyenin sonradan ödenmesi kanundan kaynaklanmaz, SGK’nin işleyişi ile ilgilidir. Bu yüzden SGK ile irtibat kurmak daha doğru olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)