Ek Gösterge 3600’a Çıkarsa Kim Nasıl Etkilenecek?

Seçim vaatlerinden biri olan ek göstergenin 3600’e çıkması emekli maaşlarına, ikramiyelere, dul ve yetimlere nasıl etki edecek?

MEMURLAR 08.06.2018, 17:05
Ek Gösterge 3600’a Çıkarsa Kim Nasıl Etkilenecek?

Kimlerin Ek Göstergesi Artacak?

Polis, öğretmen, hemşire, müdür gibi kadrolar için yapılacak olan ek gösterge artışı ile göstergeler 3600’e çıkacak. 1. Derece için ek göstergesi 2200-3000 olan memurlar ile bu derecelerden daha önce emekliye ayrılmış olan memurlar, bunları dul ve yetimleri 3600 ek göstergeden faydalanacak. Hangi unvanlara artış yapılacağı şu an için tam olarak bilinmiyor. Düzenlemenin yapılması ile birlikte unvanlar netlik kazanacak.

Kimi, Nasıl Etkileyecek?

Dul ve yetim maaşlarının hesabında ek gösterge baz alınıyor. Eğer vefat eden emekli ek gösterge artışı alacaksa dul ve yetim maaşlarında atış olarak yansıyacak.

Ek gösterge 2200’den 3600’e çıkarsa birinci dereceden emekli olanın maaşı 641 TL artacaktır. Eğer 3000’den 3600’e çıkarsa 569 TL artacaktır. Dul ve yetimlerin maaş artışı da oranlar bazında olacaktır.

Ek göstergenin artmasıyla emekli ikramiyesinde de artış yaşanacaktır. Ancak istisnai durumlar saklı kalmak kaydıyla geriye dönük olarak emekli ikramiyesinde fark ödenmeyecektir. Ek gösterge artmadan önce emekli sandığına tabi olup emekli olanlardan yaş haddinden önce emekli olanlar, bekleme süresini tamamlamasına rağmen kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilenler, vazife malullüğü aylığı alanlar ile bunların dul ve yetimleri geriye dönük olarak emekli ikramiyesindeki farkı alabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)