EGM’den Yeni Hepatit Düzenlemesi

Emniyet Genel Müdürlüğü sağlık yönetmeliğinde değişikliğe giderek inaftif hepatit B enfeksiyonunun polisliğe engel olmayacağını kararlaştırdı.

MEMURLAR 28.05.2018, 00:31
EGM’den Yeni Hepatit Düzenlemesi

Öğrenci Olabilecekler

Emniyet Genel Müdürlüğü sağlık yönetmeliğinde daha önce hepatit B hastalarının öğrenci olmaları önünde engel bulunmaktaydı. Bu sebeple de pek çok kimse mağdur olmaktaydı. Ancak yeni yapılan düzenleme ile birlikte artık inaftif hepatit B enfeksiyonu öğrenci olmaya engel teşkil etmeyecektir.

Bu düzenleme 27 Mayıs 2018 tarihi itibariyle geçerli sayılacak. Dolayısıyla önümüzdeki 15 bin polis alımı için yeni düzenlemeler geçerli olacaktır.

Teşhis Şartları

Yönetmelik içerisinde sağlıkçıları ilgilendiren pek çok detaya da yer verildi. Bu kapsamda ilaç tedavisi kullanılarak regüle edilmesi mümkün olan durumlarda inaftif hepatit B kararı verilmesi mümkün olmayacak. Buna ek olarak anlık ölçümlenmiş HBV DNA sonuçları da bu konuda yeterli olmayacaktır. Ayrıca diğer ölçümlerde çıkması gereken rakamlar da ayrıntılı bir şekilde belirlenmiştir.

Adaylar sağlık kontrolleri sırasında böylesi bir durum ile karşılaşırlar ise hakem hastaneler tarafından inceleneceklerdir. Kimi durumlarda tam olarak tanının koyulabilmesi için 6 ay gibi bir süre geçmesi gereklidir. İşte bu sürenin sonunda ise kişinin polis olup olmayacağına karar verilecektir. Bu zaman dilimine kadar ise kişilerin bir yandan da eğitimlerine devam etmeleri gerekecek ve son derece sancılı bir sürece girilmesi söz konusu olacaktır. Eğer adaylar beklemek istemezler ise bu durumda ayrılma haklarına sahiptirler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)