Eğitim Bir-Sen’den Bedelli Yapacak Öğretmenler İçin Düzenleme Önerisi

Eğitim-Bir-Sen, bedelli askerlik yapacak öğretmenler için Milli Savunma Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

MEMURLAR 09.08.2018, 21:41
Eğitim Bir-Sen’den Bedelli Yapacak Öğretmenler İçin Düzenleme Önerisi

Celp Dönemleri Yaza Denk Gelmeli

Bedelli askerlik başvurusu yapacak olan öğretmenler için Eğitim Bir-Sen çalışmalara başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi eğitim kurumlarında görevli kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenler için celp dönemlerinin 17 Eylül 2018 tarihinden öncesinde olmasını istedi. Böylece öğretmenler 21 günlük temel askerlik eğitimini yaz dönemlerinde tamamlayabilecek.

Bedelli askerlik duyurularının yapıldığı ASAL web sayfasında ilgili kanuna göre başvuruların alınması ve hak sahiplerinin belirlenmesi ile celp dönemlerinin belirleneceği duyurulmuştur. Bu kapsamda başvuru yapacak olan pek çok öğretmen de bedelli askerlik için hak sahibidir. Öğretmenlerin eğitim öğretim dönemi içerisinde 21 günlük eğitime katılması eğitimi aksatabilir. İşte bu sebeple Eğitim-Bir-Sen, MSB’na bir başvuruda bulundu.

17 Eylül’den Önce Öğretmenler Eğitime Alınsın

MEB faaliyet genelgesine göre 2018-2019 eğitim öğretim dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayacaktır. Eğitim öğretim döneminde faaliyetlerin aksamadan yürütülmesi için 21 günlük temel eğitim şartının tamamlanması gereklidir.

Bu sebeple Eğitim-Bir-Sen bakanlığa bedelli için bir başvuruda bulundu. Bedelli askerlik yapacak olan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin celp planlamasının 17 Eylül 2018 tarihinden önce yapılmasını ve okullar açılmadan temel askerliğin tamamlanmasını istedi. Böylece yeni eğitim öğretim döneminin başlaması ile öğretmenlerin sınıfları başında olabileceğini belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)