DPB’den Komisyonla Göreve Dönenler İçin Açıklama

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayınlanan son görüşe göre OHAL Komisyonu ile görevine iade edilenlerin mali haklarını alabilmeleri için hukuki düzenleme gerekiyor.

MEMURLAR 01.06.2018, 07:08
DPB’den Komisyonla Göreve Dönenler İçin Açıklama

Hukuki Düzenleme Yok

DPB’den Eğitimciler Birliği Sendikası Başkanlığı’na hitaben yazılan 14 Mayıs 2018 tarihli resmi yazıda göreve iade edilen personeller ile ilgili önemli bir konu açıklığa kavuşturuldu. OHAL Komisyonu’nun kurulmasını öngören ve hali hazırda kanunlaştırılmış olan KHK’da görevine iade edilen personellerin geriye dönük mali haklarını alabilmeleri için herhangi bir düzenlemeye gidilmemişti. Ancak Kanun Hükmünde Kararnameler ile görevlerine dönen personeller için bir düzenleme yapılmış ve bu personeller herhangi bir sorun yaşamadan tüm haklarını alabilmişlerdi.

OHAL Komisyonu ile bu zamana kadar görevine iade edilen 660 kişinin ise mali haklarını almakta sorun yaşadıkları bilinmektedir. Bu konuda DPB’den görüş isteyen Eğitimciler Birliği Sendikası’na DPB’den yazı geldi. Bu yazıda özetle geriye dönük mali hakların ödenebilmesi için hukuki düzenlemelerin yapılması gerekliliğine dikkat çekildi. Aksi takdirde ödemelerin yapılmasının Anayasa’ya aykırı olacağı da ifade edildi.

Ayrıca OHAL Komisyonu ile görevine iade edilen personellerin bazılarının malihaklarının kurumları tarafından ödendiği de ifade edilmektedir. Ancak çoğu kimse sorun yaşamaya devam etmektedir. İşte bu sorunun ortadan kaldırılabilmesi için acilen hukuki düzenleme yapılması ve zaten mağdur edilmiş kişilerin daha uzun süreler boyunca mağdur edilmemeleri gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)