Döner Sermaye Muhasebe Hizmetlerini İl Sağlık Müdürlükleri Yürütecek

Daha önce Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen döner sermaye muhasebe işlemleri artık il sağlık müdürlükleri tarafından yürütülecek.

MEMURLAR 22.03.2019, 08:33
Döner Sermaye Muhasebe Hizmetlerini İl Sağlık Müdürlükleri Yürütecek

81 İlde Kurulacak
Döner sermaye konusu son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmeye başladı. Performansa ve yapılan işin niteliğine göre değil sabit ek ödeme gibi verilen döner sermaye ödemeleri için Sağlık Bakanlığı da harekete geçti. 
Daha öncesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen döner sermaye muhasebe işlemleri bundan sonra 81 ilde İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde kurulacak muhasebe birimleri tarafından yürütülecek.

Personel Ataması
Muhasebe biriminden sorumlu personellerin ataması il sağlık müdürünün teklifi ile olacak. Teklif edilen personel strateji geliştirme başkanının uygun görüşü alındıktan sonra üst yöneticinin onayı ile atanacaktır. Personellerin mezun olmaları gereken bölümler de açıkça belirlendi. Buna göre üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, sağlık idaresi, sağlık yönetimi ve muhasebe ile ilgili bölümlerinden mezun olan adaylar arasından muhasebe sorumlusu seçilecektir.

Döner sermaye için özel muhasebe personellerinin görevlendirilmesi ile birlikte hesaplamalar daha doğru bir şekilde yapılacaktır. Ayrıca yeni mevzuat değişikliklerinin yapılması da bekleniyor. Bu değişiklikler sonrasında döner sermaye ödemeleri performansa daha uygun bir hale getirilecektir. Böylelikle sağlık personeli daha huzurlu bir çalışma ortamına kavuşacaktır. Bu durum vatandaşa daha iyi bir sağlık hizmeti olarak yansıyacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Hakkı özcan 1 yıl önce
Eletktrik teklısyeni