Doktor ve Diş Hekimlerinin Emekli Maaşlarında 2 Bin TL’ye Kadar Artış Olacak

TBMM’ye sevk edilen torba yasa teklifine göre doktor ve diş hekimlerinin emekli maaşlarında 2 bin liraya kadar artış olacak.

MEMURLAR 18.07.2018, 18:56
Doktor ve Diş Hekimlerinin Emekli Maaşlarında 2 Bin TL’ye Kadar Artış Olacak

Düzenleme Eski Memurları Kapsayacak

Teklife göre uzman tabipler 17000 ek gösterge, diş hekimleri ise 13000 ek gösterge üzerinden ek emekli aylığı artışı alacak. 17 bin gösterge 2 bin liralık artış sağlarken, 13 bin gösterge 1340 lira artış sağlayacak. Bu düzenleme eski memur olarak tanımlanan 5434’e tabi olanları kapsayacak.

Kanun teklifi ile 5434 sayılı REKLAM

ads by AdMatic

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa madde eklenecek. Maddeye göre doktor ya da diş doktoru olarak emekli, adi malullülük veya vazife malullüğü aylığı alanlar ve aylıkları ile birlikte makam tazminatı ödenmeyenler düzenleme kapsamında yer alacak. Uzman doktorlara 17 bin ek gösterge, uzman olmayanlara ise 13 bin ek gösterge rakamı memur aylık katsayısı ile çarpılarak hesaplanan tutarda emekli aylığı ile birlikte ödeme yapılacak.

Madde Gerekçesi

Tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıklarının aldıkları eğitim ve yaptıkları iş yönünden muadillerinden geri olması sebebiyle bu düzenleme yapılmıştır.

Dul veya yetimlerin maaşlarına m.68’deki oranlara göre ödeme yapılır. Bu kapsamda yapılan ödemeler, ödemeyi müteakip 2 ay içinde fatura karşılığı hazineden tahsil edilecek. Bu kapsamda ilave ödeme alanlar sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmaları halinde ödemeleri takip eden aybaşında kesilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)