Doğum Yapan Memurların İzin Hakları

Kamuda çalışan kadın memurların doğum yapmaları halinde kullanabileceği pek çok izin çeşidi bulunuyor.

MEMURLAR 22.02.2019, 23:44
Doğum Yapan Memurların İzin Hakları

Analık İzni
Hamile olan kadınlar ya da olmayı düşünen çalışan memurlar en çok izin konusunu merak ediyor. Zira doğum yaptıktan sonra çocuk ile ilgilenmek işten daha önemli bir hal almaktadır. Bu nedenle de memurlara tanınan izinler daha da önemli bir role bürünmektedir. Bu izinlerin en başında ise analık izni geliyor. Toplamda 16 haftalık olan bu izin doğum öncesi ve sonrasında kullanılabiliyor. 

Doğum yapmış kadınlar analık izninin bitmesinin ardından göreve başlamaktadır. Analık izni bittikten sonra çocuklarını emzirebilmeleri için 6 ay boyunca 3 saat süt izni verilmektedir. İkinci 6 ay için bu süre günlük 1,5 saate düşmektedir. Özel sektörde ise bu sürenin 1 sene boyunca 1,5 saat olduğunu da ifade etmek gerekir. Süt izni yerine yarım gün çalışma kullanmak isteyen kadın memura da bu hak kurumu tarafından tanınmaktadır. Ancak bu durumda yarım günlerin ne zaman olacağı kurum tarafından tayin edilecektir. Süt izninde ise emzirme saatlerini memur belirlemektedir. 

Son olarak doğum yapan memura ve memur eşine 24 ay aylıksız izin hakkı bulunmaktadır. Böylelikle memur anne ve baba çocukları ile daha çok vakit geçirebilecektir. Aylıksız izin süresi ise analık izninin sona ermesinden itibaren başlamaktadır. Dolayısıyla izinde geçirilen süre iki seneyi de geçmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)