Diyanet Personeline Tanınan Lisans Tamamlama Hakkı İptal Edildi

Önlisans ilahiyat mezunu olan diyanet personeline lisans ilahiyat tamamlama imkanı sunan kanun değişikliği AYM tarafından iptal edildi.

MEMURLAR 13.11.2019, 21:50
Diyanet Personeline Tanınan Lisans Tamamlama Hakkı İptal Edildi

Eşitsizlik Giderildi

Diyanet İşleri Başkanlığı personellerine lisans tamamlama imkanı tanınması diğer çevrelerden çokça tepki toplamıştı. Çünkü lisans mezuniyetinin tamamlanması ile memurun mali ve sosyal haklarında iyileştirme yapılacaktır. Bu hak yalnızca Diyanet personellerine tanınmıştı. Diğer kurumlarda çalışan ön lisans mezunlarına böyle bir imkan tanınmadı. Dolayısıyla mali ve sosyal haklarında da bir iyileştirme fırsatı sağlanmadı. İşte bu eşitsizlikten ötürü muhalefet kanun değişikliğini AYM’ye taşıdı.

CHP milletvekilleri tarafından AYM’ye yapılan kanun değişikliğinin iptali başvurusu 19 Eylül’de görüşülerek bağlandı ve gerekçeli kararın yazılması ile karar kamuoyuna açıklandı.

Gerekçeli Karar

AYM kararında hukuk devletindeki kanunların genel, objektif, adil kurallar içermesi ve hakkaniyet ölçülerini gözetmesi gerektiği belirtildi. Ancak bu kararın adalet ve hakkaniyet ilkeleri ile bağdaşmadığı belirtildi. Önlisans ilahiyat mezunu olan diyanet personellerine lisans kontenjanının yüzde 10’ununu geçmeyecek şekilde dikey geçiş imkanı tanınmıştır. Böylece hiçbir sınava girmeden lisans ilahiyat okumak mümkün olacaktır. İşte bu bir ayrıcalıktır ve ilahiyat mezunu memur için özel imtiyazlı bir düzenleme içerir.

Mesleki alanlardan sadece biri seçilerek buna ilişkin bir düzenleme yapılması adalet ve hakkaniyete aykırıdır. Topluma hizmet sunacak, bilime katkıda bulunacak çok sayıda meslek varken diyanet personeline böyle bir ayrıcalık tanınması makul değildir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)