Diyanet Personeline 3+1 Düzenlemesi İçin Kanun Teklifi Verildi

Diyanet İşleri Başkanlığı sözleşmeli personellerinin kadroya geçmesinde 3+1 formülü için kanun teklifi verildi.

MEMURLAR 18.06.2019, 09:00
Diyanet Personeline 3+1 Düzenlemesi İçin Kanun Teklifi Verildi

AK Partiden Kanun Teklifi
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından sözleşmeli diyanet personeli için kanun teklifi verildi. TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi ile 4+2 modeli yerine 3+1 modeli önerildi. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görevli sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesinde, öğretmenler için vaat edilen 3+1 formülünün uygulanması istendi. Yani sözleşmeli diyanet personeli 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya alınmalı ve 1 yıl daha geçtikten sonra tayin hakkına sahip olmalıdır. 

Diyanet-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri 6 yıllık sürenin oldukça uzun olduğunu ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini açıkladı. Bu açıklamalara kulak veren AKP Grup Başkan Vekili Mehmet Muş tarafından kanun teklifi verildi.

Teklifte 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun 10/A maddesinin 3. Fıkrasında değişiklik yapılması önerildi. İlgili maddede 4+2 formülü düzenlenmektedir. Bu maddenin 3+1 olarak değiştirilmesi önerildi. Böylece personellerin aile birliği mazereti ile tayin hakkına sahip olma süresi kısalacaktır. 

3+1 Formülü Nedir?
4+2 yıl şeklinde uygulanan 6 yıl zorunlu tayin öğretmenlere uygulanması ile tanınmaktadır. Ancak son yıllarda sözleşmeli olarak alınan personelleri de kapsamaktadır. Bunlardan biri de diyanetteki sözleşmeli personellerdir. 3+1 formülünün uygulanması ile 4 yerine 3 yıl çalışan kişi kadrolu olacak ve 2 değil, 1 yıl geçtikten sonra tayin isteyebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)