Dilekçesiz Mazeret İzni Kullanan Memura Ceza Verilemeyecek

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karara göre dilekçe vermeden mazeret izni kullanan memurlara disiplin cezası verilemeyecek.

MEMURLAR 04.01.2019, 22:07
Dilekçesiz Mazeret İzni Kullanan Memura Ceza Verilemeyecek

İşe Başlayınca Mazeret Bildirilmeli
Danıştay 12. Dairesi’nin önüne gelen bir dosyada kamu kurumunda çalışan bir memurun kayınbabasının vefat etmesi üzerine dilekçe vermeden mazeret iznine çıktığı tespit edildi. 5 gün üst üste göreve gelmeyen memur hakkında disiplin soruşturması başlatılarak aylıktan kesme cezası verildi. Bu kararı idare mahkemesine taşıyan memur ilk derece mahkemesinden ve istinaf mahkemesinden istediği kararı çıkaramadı.

Bunun üzerine kararı temyiz etti ve Danıştay incelemesine sundu. 

Danıştay ise yaptığı incelemede memurun gerçekten de mazereti olduğunu tespit etti. Her ne kadar dilekçesini işe başladıktan sonra vermiş olsa da kanunen bir mazereti bulunması nedeniyle kullanılan iznin hakkı olduğuna karar verildi. Böylelikle memur hakkında verilen disiplin cezası da kaldırılmış oldu. Danıştay tarafından verilen bu karar diğer memurlar için de emsal teşkil edecek. Dolayısıyla aynı durumda olan memurlar bu kararı örnek göstererek mahkemelerden kendi lehlerine karar çıkartabilirler. 

Mazeret izni sadece kişinin akrabasının vefat etmesi durumunda değil bunun yanı sıra evlenmesi, çocuğunun olması gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Bu durumlarda kişiye izin verilmesi zorunluluktur. İzin verilmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple Danıştay tarafından verilen kararda isabet bulunmaktadır. Ancak yine de sorun yaşamak istemeyen memurlar kurumlarına dilekçe ile bildirmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)