DİB, Görevde Yükselmelerin Mülakatsız Yapılmasını İstedi

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında başarılı olanların mülakatsız atanmasını istedi.

MEMURLAR 05.05.2020, 20:24 22.06.2020, 21:43
DİB, Görevde Yükselmelerin Mülakatsız Yapılmasını İstedi

Belirsizlikten Ötürü Mülakat Yapılamıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 yılında 2.290 kişinin atanması için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı yapılmıştı. Bu sınav ile kurum içi naklen atama yapılacaktır. DİB bünyesindeki Şube Müdürlüğü, Din Hizmetleri Uzmanlığı, Murakıplık, Vaizlik ve Şeflik kadrolarına atama yapılacaktır. 

Görevde yükselme sınavı yapılmış ve sonuçlar 18 Kasım 2019 tarihinde sonuçlar açıklanmıştı. Sözlü sınav için hazırlıklar yapılırken ise korona virüs salgını başlamıştır. Bu nedenle sözlü sınav ertelenmiştir. 

Diyanet İşleri Başkanlığı korona virüs salgının ne zaman sona ereceğinin belirsizliğinden ötürü mülakat yapılmadan atama yapılması istedi. Ülkemizde salgınla mücadelede olumlu bir süreç işlese de henüz ne zaman sonuçlanacağı belli değildir. Bu nedenle mülakatların yeniden ne zaman devam edeceği belli değildir. Belirsizlikten ötürü planlama yapılamamaktadır. 

Sözlü Sınav Yapılmasın Talebi

Görevde yükselme sınavında başarılı olan adaylar ile aileleri bu ertelemelerden ötürü mağdur olmaktadır. İşte bu mağduriyeti önlemek isteyen DİB, başkanlık onayı ile sözlü sınavının kaldırılmasını ve 2.290 kişilik kadroya atama yapılmasını istemiştir. Bu yöntemle bir mevzuat değişikliği de gerekmeyecektir. Adaylar yazılı sınavdaki puan üstünlüklerine göre kurum içi naklen atanacaktır. En yüksek puan alan adaydan başlayarak belirlenen kontenjanlara göre yerleştirmeler yapılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)