Dergi Abonesi Olan Memur Hakkında OHAL Komisyonu Kararı

FETÖ'ye müzahir dergiye aboneliği bulunan ihraç kamu personelinin göreve iade başvurusu kabul edildi.

MEMURLAR 08.12.2018, 20:59
Dergi Abonesi Olan Memur Hakkında OHAL Komisyonu Kararı

Kurumun Olumlu Görüşü
OHAL Komisyonu 677 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılan personel hakkında göreve iade kararı verdi. Komisyon yaptığı incelemeler neticesinde kişinin FETÖ dergisine aboneliği bulunduğunu ve hakkında savcılık tarafından soruşturma yürütüldüğünü belirledi. Soruşturma neticesinde kovuşturmaya yer yoktur kararı alan personelin başkaca bir kriteri bulunmadığı ve kurumundan olumlu görüş alınması münasebetiyle görevine iadesine karar verildi. Böylelikle bu durumda olan personeller için de umut ışığı yanmış oldu.

Ancak ifade etmek gerekir ki kurum görüşü burada son derece önem arz ediyor. Buradaki kriter bir başka memur da olsa ve kurumu olumsuz görüş belirtseydi bu durumda görevine iade edilmesi mümkün olmayabilirdi.

Aylık 4.800 Karar Veriliyor
OHAL Komisyonu kamu görevinden ihraç edilen personellerin dosyalarında karar vermeye devam ediyor. Haftalık 1.200 karar verme potansiyeline ulaşan Komisyonun 2018 yılı bitmeden dosyaların yarısını karara bağlaması bekleniyor. Böylelikle 701 sayılı KHK hariç ihraç edilenlerin yarısından fazlasının dosyası incelenmiş olacak. Ret alanlar ise idare mahkemeleri yoluyla başvurularına devam edecek.

Mahkemelerden göreve iade kararı alanlar da tüm haklarını alarak görevlerine iade edileceklerdir. OHAL sonrasında kamu görevinden çıkarılanlar ise doğrudan mahkemelere başvuruda bulunabilecek. Dolayısıyla bu kişilerin silsilesinin daha kısa olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@