Danıştay’dan İzin Kullanmak İsteyen Memurlar İçin Önemli Karar

Danıştay, bir memurun izin kullanma talebine karşın idarenin herhangi bir karar vermemesi sonucu yargıya taşıdığı olay hakkında memur lehine karar verdi.

MEMURLAR 22.05.2018, 07:55 22.05.2018, 12:03
Danıştay’dan İzin Kullanmak İsteyen Memurlar İçin Önemli Karar

Hukuka Uygunluk Yok

Somut olayda 2012 yılında kamu görevinden çıkarılan bir memurun 2011 yılında istediği izinler dava konusu olmuştur. 3 defa art arda izin talebinde bulunan memur dördüncü seferde son 2 yıllık kullanmadığı tüm izinleri kullanmak için dilekçe yazar. Bu dilekçeler karşısında idarenin karar vermekte zorlandığı sebebiyle talebi reddedilir. Bunun üzerine mahkemeye başvuruda bulunan memur idare mahkemesinden de olumlu bir yanıt alamaz ve kararı Danıştay’a taşır.

Danıştay yaptığı inceleme neticesinde memurun talebini yerinde gördü ve talebini kabul etti. İdare mahkemesinin yeniden karar alması için kararı bozan Danıştay, manevi tazminat talebinin reddedilmesini de hukuka aykırı buldu. Her ne kadar memur kamu görevinden ihraç edilmiş olsa da o dönem içerisinde yaşadığı sıkıntılarına karşılık olarak tazminat verilmesini talep etmektedir.

Bu karar izin almak isteyen diğer memurlar ve idare açısından da emsal teşkil edecektir. Her ne kadar Devlet memurları Kanunu’nda memura izin verilebilir şeklinde bir kesin olmayan ifade kullanılmış olsa da verilmemesi durumunda bunun somut gerekçelerle belirtilmesi gereklidir. Aksi takdirde mahkemeler tarafından memur lehine karar alınması mümkün olacaktır. Bu olayda idare mahkemesinin verdiği kararda direnmesi de olasıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)