Danıştay’dan Avukat Kadroları İçin Mülakat Kararı

Danıştay, hazine avukatı ve hukuk müşavirliği kadroları ile avukat kadrolarına sözlü sınav ile atama yapılan yönetmeliği iptal etti.

MEMURLAR 07.08.2018, 22:38
Danıştay’dan Avukat Kadroları İçin Mülakat Kararı

O Yönetmelik İptal

2012 yılındaki "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"  6. ek madde ile “hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilirler." hükmü eklenmiştir.

Söz konusu düzenleme sonrasında ilgili kadrolara KPSS tercih kılavuzunda yer verilmemeye başlanmış ve kurumlar sözlü sınav ile alım yapmıştır. Bu düzenleme İstanbul Barosu Başkanlığı tarafından yargıya taşınmıştır. Danıştay 12. Dairesi ilgili düzenlemeyi iptal etmiştir.

Gerekçeli Karar

Danıştay’ın gerekçeli kararında KPSS puanı gibi nesnel sınav varken her türlü öznel değerlendirmeye açık mülakatın ilk sınavı etkisiz hale getireceği belirtildi. Tek aşamalı olarak sözlü sınav yapılması halinde sınavın yargısal denetiminin yetki ve şekil unsurları yönünden sınırlandırılacağı bildirildi.

Bu sebeplerle kamuREKLAM

ads by AdMatic

 kurum ve kuruluşlarında hazine avukatı, hukuk müşaviri ve avukat kadrolarına merkezi sınav ve aday tercihleri doğrultusunda atama yapılmasına hükmedildi. Aynı hukuksal durumda olan B grubu olan kadrolara ek olarak ikinci bir sözlü sınav yapılmasının eşitliğe aykırı olduğu belirtildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)