Danıştaydan 4C Personelini İlgilendiren Emsal Karar

Malatya’da bir Kaymakamlık bünyesinde çalışan 4C’li personel ek ödeme alabilmek için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine aldığı olumlu mahkeme kararı Danıştay’da bozuldu.

MEMURLAR 19.03.2018, 07:35
Danıştaydan 4C Personelini İlgilendiren Emsal Karar

Kaymakamlık Haklı Bulundu
Uzun bir süre önce kaymakamlıktan 4C personeli olması sebebiyle ek ödeme yapılması talebinde bulunan bir personele kaymakamlık ret cevabını verdi. Bunun üzerine ilk derece idare mahkemesine başvuran personel ek ödemenin yapılmasını talep etti. Bunun üzerine mahkeme davacıyı haklı bularak ek ödeme yapılmasına hükmetti. Konuyu istinafa götüren kaymakamlık ise yine lehine bir karar aldırmayı başaramadı. 

Bu yaşananların ardından ise Danıştay Başsavcılığı tarafından Danıştay’a başvuru yapıldı. Bu başvuruda verilen kararın kanun lehine bozulması gerektiği zira kanuna aykırı olduğu ifade edildi. Bunun üzerine harekete geçen Danıştay dairesi itirazı inceledi ve Kaymakamlığın haklı olduğuna karar verdi. Bu karar ise resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yıllar süren davanın ardından ise kaymakamlık haklı bulunmuş oldu. 

Verilen bu kararın aynı durumda olan 4C’li personeller için de emsal teşkil edeceği ifade edilmektedir.  Dolayısıyla birçok kimseyi ilgilendiren bir karar olduğunu belirtebiliriz. Sizler de karara ulaşıp incelemek isterseniz haberimizin altında yer alan linke tıklayarak incelebilirsiniz. Özellikle hali hazırda davası devam edenler için yol gösterici bir karar olacağını belirtmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)