Danıştay: Meslekten İhraç Cezalarında Amirin İsteği Şarttır

Danıştay Beşinci Dairesi önüne gelen meslekten ihraç kararı ile ilgili dosyada önemli bir karara imza atarak meslekten ihraçlarda amirin talebinin olması gerektiğine karar verdi.

Danıştay: Meslekten İhraç Cezalarında Amirin İsteği Şarttır

Yüksek Disiplin Kurulunun Yetkisi Yok
Mersin ilimizde kapalı ceza infaz kurumunda görev yapmakta iken zimmet suçundan ötürü hakkında soruşturma açılan personele yüksek disiplin kurulu tarafından meslekten çıkarma cezası verildi. Ancak disiplin kurulu tarafından meslekten çıkarma cezası verilmesi yönünde bir talepte bulunulmadı. Bakanlığın yüksek disiplin kurulu böylesi bir talep olmadan kişi hakkında kararını verdi. 

Kararı yargıya taşıyan cezaevi personeli Danıştay’a başvurdu ve hakkında verilen kararın hukuksuz olduğunu iddia etti. Danıştay da gerekli incelemeleri yaptıktan sonra yüksek disiplin kurulunun kararının haksız olduğunu belirtti. Danıştay kararına göre bir memurun ihraç olması için amirinin talebinin bulunması gerekiyor. Eğer bu yönde bir talep yoksa yüksek disiplin kurulu yetkisini aşarak meslekten çıkarma cezası veremeyecektir. 

Danıştay 5. Dairesi tarafından verilen bu karar aynı durumda olan diğer memurlar için de umut teşkil ediyor. Ancak Danıştay’ın bu yönde bir içtihat oluşturması durumunda karar bağlayıcı olacaktır. Aksi takdirde verilen bu kararın diğer dosyalar için bağlayıcılığı olmayacaktır. Ancak yine de diğer idare mahkemeleri mümkün olduğunca bu karar doğrultusunda yeni kararlar verecektir. Böylelikle haksız yere meslekten çıkarma cezalarının erkenden önlenmesi mümkün olacaktır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE